Ήττα του Πανερυθραϊκού από τον Τρίτωνα με σκορ 73-71

Ο Τρίτων μόνο αδιάφορος δεν ήταν στον αγώνα με τον Πανερυθραϊκό, για την 29η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ, κερδίζοντάς τον με σκορ 73-71 και στέλνοντάς τον στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 48 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 6 πόντους διαφορά (10-16), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν αυτοί το προβάδισμα με 33-28. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στον πόντο (51-50), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τρίτωνα δεν άφησαν να τους «κλέψουν» τη νίκη.

Στην τελευταία αγωνιστική (Κυριακή 21 Μαΐου 2017) το συγκρότημα του Χουχουλή θα υποδεχθεί το Κορωπί.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Στρέμπας
Δεκάλεπτα: 10-16, 33-28, 51-50, 73-71.

Τρίτων (Μιχελάκος, Ανδρεδάκης): Γρύλλης 1, Κουτούλας 3, Καλαντζής 14 (2), Πετρόπουλος 1, Ντιμπ 15 (2), Θυμνιός 8, Ασπρόπουλος, Κοντινός, Γκαβανόπουλος 7 (1), Ανδρεόπουλος 13, Βερτούδος 11 (3).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Πρισκομάτης, Πρίτσος 7, Κούσουλας 13 (3), Δέλλιος 4, Καλλιανιώτης 13 (3), Γιαουρτόγλου 10, Τοπάλης 8, Αντωνίου 11 (3), Αλεξίου 1, Γιανναλέτσος 4.