Αγχωτική νίκη για ΑΕΝΚ, γλυκιά ήττα για τον Πανερυθραϊκό στη Β’ Εθνική μπάσκετ

Πρεμιέρα στη Β’ Εθνική μπάσκετ Ανδρών με δύο ομάδες της Κηφισιάς να εκπροσωπούν τον Βόρειο Τομέα Αττικής στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Η Α.Ε. Νέας Κηφισιάς κατάφερε -αν και με αγχωτικό τρόπο- να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ίκαρου Ν. Σμύρνης, ενώ ο Πανερυθραϊκός έπαιξε στα ίσια, αλλά έχασε από την πολύ ποιοτική ομάδα του Ιωνικού Νικαίας.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-88

«Όταν κοιτάζεις στα μάτια την ποιοτικότερη -πιθανότατα- ομάδα των Εθνικών κατηγοριών (με παίκτες που αποτελούν «κόσμημα» και πολυτέλεια για τη Β’ Εθνική), κατορθώνοντας να την κοντράρεις στα ίσια, δεν μπορείς παρά να είσαι ικανοποιημένος!».

Με αυτόν τον πρόλογο σχολιάζει, στον λογαριασμό του στο facebook (απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί), ο Πανερυθραϊκός την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Ιωνικό Νικαίας, με σκορ 75-88, προσθέοντας: «Έτσι, η φετινή πρεμιέρα του Πανερυθραϊκού μας στη Β’ Εθνική -η 12η συνεχόμενη πρεμιέρα μεταξύ Α2 και Β’ Εθνικής για την ομάδα μας- με αντίπαλο τον πανίσχυρο Ιωνικό Νικαίας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και παρά την ήττα με 75-88 σκόρπισε υποσχέσεις εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας στον φετινό μαραθώνιο».

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο μισό του ματς, βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους της, κλείνοντας το ημίχρονο υπολειπόμενη με 4 πόντους (38-42), σε ένα άκρως «χορταστικό» από πλευράς θεάματος 20λεπτο.

Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που στοίχισε εν τέλει και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με ένα επιθετικό «κρεσέντο», ειδικά πίσω απ’ τη γραμμή του τριπόντου. έστειλαν τη διαφορά στο +19. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, μειώνοντας στους 8 πόντους, λίγο πριν από το τέλος, δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα. Αυτό, βέβαια, δεν στάθηκε αρκετό, καθώς ο Ιωνικός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει τελικά στο «διπλό», σε μία πρεμιέρα που το μόνο το οποίο έλειπε από την ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν η νίκη!

Συγκλονιστικός και ο πιστός κόσμος του Πανερυθραϊκού, που κατέκλυσε το «Στέλιος Καλαϊτζής» και έδωσε τρομερό παλμό σε αυτή την πρεμιέρα – «γιορτή» για την ομάδα, αποτελώντας τον έκτο παίκτη της.

Μάλιστα,  η ομάδα της Ν. Ερυθραίας, με έναν ιδιαίτερα φίλαθλο σχολιασμό, προεξοφλεί την άνοδο της ομάδας του Ιωνικού στην Α2, γράφοντας στο f/b: «Πολλά συγχαρητήρια στον Ιωνικό Νικαίας για την πανάξια νίκη του και του ευχόμαστε καλή σεζόν, αλλά και καλή επιτυχία στην Α2, όπου ΘΑ βρίσκεται από τη νέα χρονιά».

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό η Δάφνη Δαφνίου, την οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την επόμενη Κυριακή (15/10, 17:00) στο 1ο Δ. Χαϊδαρίου.

Δεκάλεπτα: 26-28, 38-42, 50-69, 75-88
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Τσολάκος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 16 (3 κλεψ.), Καλλιανιώτης 8 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 13 (2 τρίπ., 3 ασίστ), Σκάνδαλος 20 (3 τρίπ., 4 ασίστ), Γιαουρτόγλου, Τσικόπουλος, Αντωνίου 4 (1), Μακρόπουλος 6 (3 ασίστ), Σταθόπουλος 8 (2).
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ., Καράμπουλας 20 (1), Βουγιούκας 4, Πετροδημόπουλος 11 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Παλαιοχωρίτης, Μπατής 9 (3 τρίπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 1, Βασιλόπουλος Φ. 26 (8/11 τρίπ., 6 ασίστ), Κανονίδης 15.

ΑΕΝΚ – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 69-67

Θα μπορούσε να είναι μια άνετη νίκη για τους Κηφισιώτες αυτή απέναντι στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης στην 1η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ, αλλά οι γηπεδούχοι φρόντισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να δώσουν χώρους στους αντιπάλους της. Έτσι, από τους 16 πόντους διαφορά της τρίτης περιόδου (58-42), η τελική κόρνα βρήκε την Α.Ε. Νέας Κηφισιάς να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με μόλις ένα καλάθι διαφορά (69-67).

Επόμενη εκτός έδρας αγωνιστική για την ομάδα των Βορείων Προαστίων αυτή απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας, την Κυριακή 15/10.

Διαιτητές: Διμπινούδης-Μαραμής
Δεκάλεπτα: 21-16, 37-28, 58-42, 69-67

ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 15(1), Μοσχοβίτης 9(1), Κεφαλάς 4, Μαρίνος 8(2), Μανούσος 2, Ντουζίδης, Χαϊκάλης 4, Χατζηνικόλας 15(1), Ψαρόπουλος 12(1).
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Γοργόνες 9(1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 9(1), Γραμματικός 18(2), Ανέστης, Βούζας 11(2), Λάβαρης, Δορκοφύκης 6, Μιχαλόπουλος , Ζούκας 14(1).