Απέκλεισε τον Παπαθηναϊκό από το final 4 του κυπέλλου ο ΑΟΠ Κηφισιάς

Μετά από έναν συγκλονιστικό προημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδα, που κράτησε περισσότερο από 130 λεπτά, ο ΑΟΠ Κηφισιάς  κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ (27-29, 25-23, 24-26, 25-19, 16-14) και πήρε την πρόκριση για το final 4.

Για να φτάσουν οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη στην πρόκριση χρειάστηκε στο τάι  μπρέικ να επιστρέψουν από το εις βάρος τους 4-8. Η Κηφισιά ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό σε 11-11, μετά από άουτ του Τσίροβιτς και στη συνέχεια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να «σβήσει» δύο ματς μπολ, καθώς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-14. Η ομάδα των Βορείων Ποαστίων, με ένα σερί 4-0, έκανε το 16-14 και πήρε την πρόκριση.

Η περιγραφή του παιχνιδιού

Η εξέλιξη του παιχνιδιού, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, διαμορφώθηκε ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με καλό μπλοκ και τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να τελειώνει επιθέσεις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 και στη συνέχεια με 10-6.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 11-10 με μπλοκ του Τσίροβτς πάνω στον Γιορντάνοφ, ενώ το  2ο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την Κηφισιά μπροστά  με 16-13. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος, με μονό μπλοκ πάνω στον Γκονζάλες, διαμόρφωσε το 19-16, αναγκάζοντας τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Άουτ από τον Μουρούτη και στη συνέχεια  πόντος από τον Ραγκέλ έφερε τον Παναθηναϊκό στο -1 (21-20), ενώ με άσο του Ραγκέλ   το παιχνίδι πήγε στα ίσα 22-22, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ραγκέλ έκανε μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 22-23. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ μετά από λάθος του Μουρούτη στο σερβίς (23-24). Η Κηφισιά κατάφερε να «σβήσει» τέσσερα σετ μπολ , όμως στη συνέχεια ο Μελγκαρέχο με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 27-29.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Οι «Κηφισιώτες», αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2, ανέκαμψαν και προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, ενώ με επίθεση του Λάππα πήγαν στο +3 (9-6). Ο ακραίος της Κηφισιάς λίγο αργότερα, με επίθεση, διαμόρφωσε το 11-8.

Στη συνέχεια με μπλοκ του Γιορντάνοφ πάνω στο Τσίροβιτς το σκορ πήγε στο 12-8. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 3-0 μείωσε στον πόντο 12-11. Η Κηφισιά με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ μετά από εξαιρετική άμυνα του Λάππα προηγήθηκε με 14-11.

Ο Γκονζάλες με κερδισμένο  μπλοκ άουτ πάνω στον Λάππα μείωσε σε 17-15, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 20-18. Με το σκορ στο 20-19 πέρασε στο παιχνίδι ο Εφραιμίδης στη θέση του Λάππα. Με μπλοκ των Παπαγγελόπουλου και Νικολάκη πάνω στον Γκονζάλες οι γηπεδούχοι έκαναν το 21-19. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-23 όμως με επίθεση του Μουρούτη σε πρώτο χρόνο η Κηφισιά πήρε το δεύτερο  σετ με 25-23.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 7-4. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» άμεσα και μείωσε σε 7-6. Μπλοκ των Παπαγγελόπουλο και Λάππα πάνω στον Ραγκέλ έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά (10-7).

Με επίθεση του Χριστοφιδέλη ο ΑΟΠΚ  πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 16-13. Ο Μαρούλης έκανε μπλοκ πάνω στον Λάππα και μείωσε σε 16-14. Ο Κώστας Αρσενιάδης διαμαρτυρήθηκε για τον πόντο και είδε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε για το υπόλοιπο του σετ..

Στη συνέχεα ο Γκανζάλες, με δύο συνεχόμενες επιθέσεις, έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 16-17.  Η Κηφισιά με μπλοκ του Μουρούτη πάνω στον Ραγκέλ ισοφάρισε σε 21-21. Πόντος από τον Γιορντάνοφ και άσσος από τον ίδιο παίκτη έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά με 23-22. Η Κηφισιά μετά από λάθος σερβίς του Ραγκέλ έφτασε σε σετ μπολ 24-23, όμως την επίθεση του Λάππα την μπλόκαρε ο Πανταλέων. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκος ανέτρεψε το σκορ και πήρε το σετ με 24-26.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (6-8 υπέρ του Παναθηναϊκού στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ). Η Κηφισιά αντέδρασε και με πόντο του Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 8-8, ενώ πέρασε και μπροστά με 10-8 μετά από άουτ επιθέσεις των Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο.

Με επίθεση μπροστά σε τριπλό μπλοκ ο Εφραιμίδης έκανε το 12-10. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα σε 12-12. Με άσο του Εφραιμίδη η Κηφισιά πήγε ξανά στο +2 (14-12).  Εκπληκτικές επιθέσεις του Γιορντάνοφ και επίθεση άουτ του Μελγκαρέχο έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 20-17. Στην συνέχεια με  κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Εφραιμίδης έκανε το 21-17. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο ται μπρέικ ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (1-4) με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Με άουτ επίθεση του Χριστοφιδέλη οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +4 (3-7), ενώ οι ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 4-8. Με κόντρα επίθεση του Λάππα και στη συνέχεια μπλοκ μείωσε σε 8-9. Με άουτ επίθεση του Τσίροβιτς το παιχνίδι πήγε στο 11-11. Φιλέ του Γιοντάνοφ έδωσε δύο ματς μπολ  στον Παναθηναϊκό 12-14. Όμως ο Βούλγαρος διαγώνιος ισοφάρισε σε 14-14.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, με μπλοκ του Μουρούτη οι γηπεδούχοι πήγαν σε ματς μπολ 15-14 και στη συνέχεια κατέκτησαν το παιχνίδι με 16-14 ύστερα από άουτ του Παναθηναϊκού.

Η Κηφισιά στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Ορεστιαδα που νωρίτερα είχε κερδίσει με 3-1 την Κύζικο.

Τα σετ: 27-29, 25-23, 24-26, 25-19, 16-14

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μουρουτης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Πούλκο 1 (1/4 επ.), Γιορντάνοφ 43 (38/68 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (61% υπ. – 30% άριστες) / Λάππας 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Εφραιμίδης 5 (4/4 επ., 1 άσο, 80% υπ. – 60% άριστες).
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μελγκαρέχο 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (4/7 επ.), Τσίροβιτς 15 (11/26 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γκονζάλεζ 36 (33/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δαρίδης –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Δημητριάδης, Μπέλος, Πανταλέων 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).