Β’ Εθνική μπάσκετ: Πολύτιμες νίκες για Δούκα, Πεντέλη και Πανερυθραϊκό στην 23η αγωνιστική

Δούκας, Πεντέλη και Πανερυθραϊκός πανηγύρισαν πολύτιμες νίκες στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), με μόνο τον Παπάγου από τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών να είναι ο χαμένος της βραδιάς.

Δάφνη Δαφνίου – Ένωση Ιλίου 93-65
Πανερυθραϊκός – Οίακας Ναυπλίου 85-82
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Μανδραϊκός 72-70
Έσπερος Καλλιθέας – Τρίτωνας 58-68

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Δούκα, που επικράτησε αυτή τη φορά εκτός έδρας του Γλαύκου με σκορ 77-72 και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 37 βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα των Βορείων Προαστίων κρατούσε τα… ηνία του αγώνα, ενώ στο δεύτερο μέρος οι Πατρινοί «πάτησαν γκάζι» και έφθασαν στα τελευταία λεπτά σε απόσταση τρίποντου (68-71). Ωστόσο, εκεί μέτρησε η εμπειρία του Δούκα, που κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Δεκάλεπτα: 15-21, 33-40, 54-58, 72-77
Διαιτητές: Κατραχούρας-Καββαδάς
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 14 (2), Σερέτης 6, Βανδώρος, Γιαννικόπουλος 4, Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 2, Κούτρας, Μαναβόπουλος 9, Αγγελόπουλος 4, Δαβάνης 22 (2), Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 6,
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 12, Παππάς 21, Λάκκας, Μποχωρίδης 9, Βουγιούκας 13, Ευστρατίου 4, Γκίνης, Ξύδης, Τσιτσιγιάννης 1, Μήτσιαλος 12, Αποστολίδης 3, Πετς 3.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Πεντέλη κόντρα στον Παπάγου, με σκορ 92-87, στο «ντέρμπι» των Βορείων, που τη φέρνει σε ισοβαθμία με την αντίπαλό της στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 34 βαθμούς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινήθηκαν χέρι-χέρι, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μια διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή για να τους δώσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-23, 47-39, 71-65, 92-87
Διαιτητές: Στρέμπας-Ορφανός Εμ
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 2, Γεωργακόπουλος 1, Λίτσος 24 (5), Αποστολόπουλος 2, Κούσουλας 17 (3), Καρούζος 26 (6), Μπέλη 4, Κουκάκης 12,  Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 1, Πανέτης, Γάσπαρης.
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 7, Πρισκομάτης 6, Χρυσός 14 (1), Κουτρούλιας 24, Αγγελόπουλος 11, Ζώρζος 11, Γιαννίκος 14 (2), Πλαστήρας, Κοντολάτος.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανερυθραϊκός που επικράτησε εντός έδρας του Οίακα, με σκορ 85-82 και είναι μόνος 13ος, με 31 βαθμούς. Η ομάδα της Ν. Ερυθραίας έδειξε εξ αρχής να θέλει περισσότερο τη νίκη, κάτι που πέτυχε, παρά το προσωρινό «μούδιασμα» στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν οι διαιτητές αποφάσισαν να αποβάλουν τους πάγκους των δύο ομάδων. Πλέον, η ομάδα των Βορείων Προαστίων περιμένει την επόμενη αγωνιστική, στη «μάχη ζωής» που θα δώσει απέναντι στον ΚΑΟ Κορίνθου.

Δεκάλεπτα: 27-17, 48-40, 64-55, 85-82
Διαιτητές: Φάκαρος, Καρακωνσταντόπουλος
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 15 (9 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 3 (1), Καλλιανιώτης (1), Ντουζίδης 6 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Κουντούρης, Σκάνδαλος 11, Γιαουρτόγλου 22 (4), Γεωργιάδης, Στάθης 13 (1), Αντωνίου 9 (3), Καστανιώτης, Ματζιώρης 3 (1).
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 12 (4), Κουμπούρας 16 (1), Πελεκάνος 17 (1), Παπαντωνίου 2, Χασά, Γεωργιάδης 6, Ευστρατίου, Μανάκας 6, Μπουρτζουκλής, Σκορδάς 6, Αναγνωστόπουλος 17 (1)

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (23η αγωνιστική)

1. Δάφνη Δαφνίου (18-5) 41
2. Τρίτωνας (18-5) 41