Δραματική νίκη του Πανερυθραϊκού επί του Εργοτέλη

Με δραματικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Πανερυθραϊκός καταφέρνοντας να νικήσει τον Εργοτέλη με σκορ 86-85 για τη 17η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος).

Το παιχνίδι έδειχνε στα… μέτρα των γηπεδούχων, οι οποίοι στο ημίχρονο προηγούνταν με 10 πόντους διαφορά (42-32). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 πόντους (57-52) και τα πράγματα έγινα ακόμη χειρότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οπότε ο Εργοτέλης μείωσε στο καλάθι (81-79) στα 13 δεύτερα από το τέλος, για να φθάσει στον πόντο (84-83) στα 4,5 δεύτερα. Στη φάση που «έσπασαν καρδιές» ωστόσο ήταν τη στιγμή που ο Σταμάτης κερδίζει φάουλ σε τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο με το σκορ στο 86-83. Τελικώς, η αστοχία του σε μία εξ αυτών λύτρωσε τους παίκτες του Πανερυθραϊκού που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική (12/2) το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θ’ αντιμετωπίσει εκτός το Μαρούσι στο τοπικό ντέρμπι κορυφής.

Δεκάλεπτα: 27-19, 42-32, 57-52, 86-85
Διαιτητές: Ευραιμίδης – Ταρενίδης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλιος, Πρισκομάτης 3, Καλλιανιώτης, Πρίτσος 2, Σοφρωνάς 15 (1), Κούσουλας 15 (2), Γιαουρτόγλου 12 (2), Τοπάλης 18 (4), Υφαντής 8, Αντωνίου 5 (1), Γιανναλέτσος 8, Τσικόπουλος.
Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 24, Καρακωνσταντάκης 13 (4), Βερτούδος 8, Χουχούμης 18 (4), Σταμάτης 7 (1), Σαρρής 3 (1), Καραλής 12 (1), Στρατάκης.