Εκτός έδρας νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί της Κύζικου Ν. Περάμου

Με εκτός έδρας νίκη 1-3 σετ (23-25, 22-25, 25-20, 18-25) επί της Κύζικου Νέας Περάμου συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Volley League «Πάμε Στοίχημα» o Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του συλλόγου.  Ο έμπειρος τεχνικός από τα μέσα του πρώτου σετ και μέχρι το τέλος του αγώνα χρησιμοποίησε τον Ζλάτκο Πούλκο ως κεντρικό. Το «ρίσκο» βγήκε απόλυτα, καθώς ο Σλοβένος παίκτης δικαίωσε με την απόδοσή του την απόφαση του προπονητή της Κηφισιάς.

Πλέον η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, με 22 βαθμούς σε 13 αγώνες.

Η Κύζικος στο 1ο σετ είχε προβάδισμα μέχρι τα μισά με 17-14, αλλά η είσοδος του Πούλκο έδωσε λύσεις στο μπλοκ. Ο Γιορντάνοφ πίεσε στο σερβίς και η Κηφισιά προσπέρασε 20-19 και πήρε δύσκολα το σετ με 25-23. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Η Κηφισιά προηγήθηκε 17-15, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 21-19, αλλά πάλι το σερβίς του Γιορντάνοφ χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά επικράτησε 25-22 για το 2-0.

Η ομάδα του Γιάννη Λάιου στο 3ο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-7, αλλά κατάφερε να κάνει δύο σερί 4-0 και να προσπεράσει 16-11 και τελικά να πάρει το σετ 25-20.

Στο 4ο σετ η εμπειρία της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη  έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Η διαφορά άνοιξε στο +5 από τα μισά του σετ και η Κηφισιά πήρε το τρίποντο.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ.