Επίθεση και μπλοκ έδωσαν τη νίκη στην Κηφισιά με 3-0 επί του Ηρακλή

Την καλύτερη της φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κηφισιά στο Ζηρίνειο, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-16) για τη 13η αγωνιστική της Volley League. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά, με καλό σερβίς και πανίσχυρο μπλοκ, επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους και στα τρία σετ, φτάνοντας δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων. Έτσι η Κηφισιά «σκαρφάλωσε» στην 7η, θέση με 11 βαθμούς. Την ερχόμενη εβδομάδα η Κηφισιά έχει ρεπό.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Ηρακλής πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 3-3. Άουτ επίθεση από τον Αρμενάκη και μπλοκ του Σπυριούνη διαμόρφωσαν το 5-3 για τους γηπεδούχους. Ο Ηρακλής «απάντησε» και με επίθεση του Αρμενάκη και άσο του Φέργιουσον και ισοφάρισε 7-7.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με τον Ρεκ στο σερβίς, «έτρεξε» το σερβίς και προηγήθηκε με 10-7. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μετά από μπλοκ του Λάανε στον Μαυροβουνιώτη έφτασε στο +5 (13-8).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοσή της και με άσο του Αρμενάκη μείωσε 15-12. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά επέβαλε το παιχνίδι της και με τους Χαντ και Σπυριούνη να τελειώνουν επιθέσεις πήρε «αέρα» 7 πόντων 19-12. Ο «Γηραιός» προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με πέναλτι του Κλίντι μείωσε 23-18. Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση ο Σπυριούνης έδωσε εξαπλό σετ μπολ στην Κηφισιά. Ο Μούχλιας «έσβησε» το πρώτο, όμως το σερβίς του Τζιουμάκα πήγε στο φιλέ για το 25-18.

Στο δεύτερο σετ το κηφισιώτικο μπλοκ και άσος του Χάντ έβαλαν σε «θέση οδηγού» τους γηπεδούχους με 5-2. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση του Κλίντι από την πάιπ και μπλοκ του Ντίνα πάνω στον Χαντ έφεραν τον Ηρακλή σε απόσταση «αναπνοής» 7-6.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήγε ξανά στο +3 ((10-7) με επίθεση του Καναδού διαγώνιου. Οι γηπεδούχοι, με μεγάλη διάθεση στην άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν 14-10, μετά από κόντρα επίθεση του Λάανε. Ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο απέδωσε καθώς η ομάδα του με την επιστροφή έτρεξε ένα σερί 6-2 και ισοφάρισε 16-16, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει με τη σειρά του τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά, με συνεχόμενες άουτ επιθέσεις, από τους Λάανε και Σπυριούνη βρέθηκε στο -2 (18-16), με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί και πάλι τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ κάρφωσε άουτ και ο Ηρακλής προηγήθηκε 19-16. Η αθηναϊκή ομάδα έβγαλε «πείσμα» και με σερί 3-0 έφερε το σετ στα ίσα 19-19, με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ.

Το κηφισιώτικο μπλοκ έκανε σπουδαία δουλειά, καθώς με τρία συνεχόμενα από τους Χαντ, Σπυριούνη και Λόπαρ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-19. Με σερβίς στο φιλέ από τον Αρμενάκη η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21,το οποίο τελείωσε με κόντρα επίθεση ο Σπυριούνης 25-21.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ και με ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 7-4. Ο Ηρακλής «απάντησε» άμεσα και με άσο του Φέργκιουσον μείωσε 7-6. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έτρεξε ένα σερί 3-0 και έφτασε στο +4 (10-6) και ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Το κηφισιώτικο μπλοκ ήταν ανίκητο με τον Λόπαρ να σταματά τον Κλίντι για το 14-8. Ο Λάανε χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή και το μπλοκ συνέχισε να είναι ανυπέρβλητο, με την Κηφισιά να φτάνει στο 17-8. Με επίθεση του Σπυριούνη η Κηφισιά έφτασε στο +10 (20-10), μετατρέποντας το υπόλοιπο του σετ «τυπική διαδικασία». Με άουτ επίθεση του Κλίντι, η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-16.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-16

Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-21, 25-16) σε 72′.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρεκ 3 (2/3, 1 μπλοκ), Χαντ 16 (13/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάανε 12 (8/20, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 38%αρ.), Σπυριούνης 11 (9/17, 2 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.), Λόπαρ 11 (4/7, 7 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 78%υπ., 28%αρ.), Γκούζντα (λ), Μπέλος, Μήτσης.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Ντίνας 3 (3/6επ.), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Φέργκιουσον 5 (2/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 8 (5/20, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρίου ντα Ρόσα 9 (8/21, 1 μπλοκ, 27%υπ., 13%αρ.) / Μπουράκης (λ. – 69%υπ., 46%αρ.), Βασ.Μούχλιας, Τερζόγλου, Δημ. Μούχλιας 1 (1/1), Τζιουμάκας.