Η Κηφισιά έχασε από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στον 1ο αγώνα των ημιτελικών της Volley League

Την ήττα με 3-0 σετ (25-19, 25-15, 25-18) γνώρισε από τον ΠΑΟΚ ο ΑΟΠ Κηφισιάς στο κλειστό της Πυλαίας για τον 1ο αγώνα της ημιτελικής φάσης της Volley League. Ο «δικέφαλος» έκανε το 1-0 στη σειρά και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το «ραντεβού» τους για τη Δευτέρα στις 18:00 και πάλι στη Θεσσαλονίκη.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής;

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο μόνο στο πρώτο μισό του πρώτου σετ, πηγαίνοντας πόντο-πόντο με τον «δικέφαλο» 14-14. Εκεί κάπου δεν μπόρεσε να τελειώσει μπάλες, είχε πρόβλημα στην υποδοχή και τελικά έχασε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ βρέθηκε από νωρίς να «κυνηγά» τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικά το κατέκτησαν εύκολα με 25-15.

Σημάδια ανάκαμψης παρουσιάστηκαν στο τρίτο σετ, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να περνά μπροστά με 12-11. Και πάλι ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους «προσπέρασε» 15-13 και στη συνέχεια 19-15, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Τελικά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 25-18.

Ειδικότερα, στο πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πιέσουν στο σερβίς. ΠΑΟΚ και Κηφισιά ήταν αποτελεσματικοί στο side out και πήγαν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά του σετ και συγκεκριμένα το 14-14. Εκεί ο «δικέφαλος» με σερί 7-2 κατάφερε να προηγήθηκε με 21-16, μετά από μπλοκ του Σαφράνοβιτς στον Μπέλο. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, όμως δεν ήταν αποτελεσματική στην κόντρα μπάλα, δεν «έσπασε» μπάλες στο μπλοκ με αποτέλεσμα ο «δικέφαλος» να φτάσει σε πενταπλό σετ μπολ 24-19. Ο Σαφράνοβιτς από τη θέση του σερβίς πήρε άσο τελειώνοντας το σετ με 25-19.

Η αθηναϊκή ομάδα ξεκίνησε «μουδιασμένη» στο δεύτερο σετ και με διαδοχικά λάθη του Λάανε στην επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1. Στη συνέχεια του σετ η Κηφισιά, με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Ρεκ και άουτ του Κλαπβάικ, «μάζεψε» την διαφορά 5-4. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επίθεση του Τακουρίδη πήγε ξανά την διαφορά στο +3 (8-5). Στην εξέλιξη του σετ ο Σαφράνοβιτς με τη… βοήθεια του φιλέ πήρε άσο, διαμόρφωσε το 10-6 και ανάγκασε τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μετά το τάιμ άουτ, με τον «δικέφαλο» να χαλάει την υποδοχή της Κηφισιάς. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με «πατημένο γκάζι» και έφτασε στο +9 (18-9) παίρνοντας διαφορά ασφαλείας. Ο Ρεκ πήρε τον πρώτο άσο στο παιχνίδι για την Κηφισιά, μειώνοντας σε 20-13. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, η Κηφισιά συνέχισε να κάνει λάθη και έτσι ο «δικέφαλος» έφτασε σε δεκαπλό σετ μπολ 24-14. Ο Ρουμελιωτάκης «έσβησε» το πρώτο, όμως στην επόμενη φάση ο ακραίος της Κηφισιάς, με το σερβίς του, έστειλε την μπάλα άουτ για το 25-15.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και στο τρίτο σετ και μετά από άσο του Μουαγκουτουτία προηγήθηκαν 5-3. Τα λάθη της Κηφισιάς και οι κακές επιλογές συνέχισαν να την «πληγώνουν» και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 8-5. Στην εξέλιξη του σετ ο Κλαπβάικ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ 11-7.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά έβγαλαν «πείσμα» έσπασαν μπάλες στο φιλέ και με τους Λάανε και Χαντ μείωσαν 11-10, αναγκάζοντας τον κ. Φιλίποφ να πάρει τάιμ άουτ. Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και μετά από υπέρβαση του Φιλίποφ η ομάδα των Βορείων Προαστίων πέρασε μπροστά με 12-11. Ο Μουαγκουτουτία από τη θέση του σερβίς χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και ο ΠΑΟΚ πήγε στο +2 (15-13), με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την υπεροχή και ανέβασε τη διαφορά στο +4 (17-13). Ο Ρεκ, με νέο άσο, μείωσε για την Κηφισιά 17-15, όμως ο Όκολιτς «απάντησε» με δικό του για το 19-15. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλους τους τομείς. Ο Σαφράνοβιτς με επίθεση έδωσε εξαπλό ματς μπολ στον ΠΑΟΚ 24-18. Ο Όκολιτς με πέναλτι μετά από σερβίς του Σαφράνοβιτς διαμόρφωσε το 25-18.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης