Ιδανικό ξεκίνημα στη VolleyLeague Γυναικών για τον Ηρακλή Κηφισιάς

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της VolleyLeague Γυναικών τα κορίτσια του Ηρακλή Κηφισιάς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κέρδισε με 3-0 σετ το Μαρκόπουλο και πήραν το πρώτο φετινό «τρίποντο».

Οι αθλήτριες της Κηφισιάς μπήκαν αγχωμένες στο πρώτο σετ και, κάνοντας εύκολα λάθη, βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 14-21, αλλά κάπου εκεί «πήραν τα πάνω τους» και γύρισαν το παιχνίδι, φθάνοντας στη νίκη με 27-25, παίρνοντας ψυχολογικές ανάσες για τα επόμενα σετ.

Στο δεύτερο σετ η γηπεδούχος ομάδα μπήκε με μεγαλύτερη σταθερότητα, πήρε μια διαφορά 12-8, αλλά το Μαρκόπουλο αντέδρασε, φέρνοντας το παιχνίδι στο 16-16. Μάλιστα, λίγο έλειψε το να χάσει το σετ, καθώς το Μαρκόπουλο έφυγε μπροστά με 22-24, αλλά τελικώς το πάθος των ΠαπαδοπούλουΚωνσταντίνου έσωσε την… παρτίδα.

Με τον… αέρα του 2-0, ο Ηρακλής μπήκε στο τρίτο σετ δυνατά, κάνοντας εύκολα το 16-7 και μετά το 21-11, ξεσηκώνοντας την εξέδρα κι αναγκάζοντας το Μαρκόπουλο να «παραδοθεί», γνωρίζοντας την ήττα με 25-12.

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου, Σωτηροπούλου, Γεωργαντά, Μερκουριάδη, Ντεϊνεγκα, Κοντούδη, Κόττα (λ)/Κοντούδη, Κουδούνα.

Μαρκόπουλο (Πάουν): Δικαιούλια, Παπαστεργίου, Χούντα, Τσιτσιγιάννη, Νικολογιάννη, Διάλλα, Τουλγαρίδου(λ)/Γεώργατζη, Τσιάκουλα, Σούλη.

Τα αποτελέσματα της VolleyLeague Γυναικών (1η αγωνιστική)

• Α.O. Θήρας – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (15-25, 23-25, 17-25)
  • ΓΣΚ Ηρακλής – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil 3-0 (27-25, 26-24, 25-12)
  • Α.Σ. Άρης – ΑΟΦ Πορφύρας 3-0 (25-20, 25-21, 25-16)
  • Α.Σ. Μακεδόνες – Γ.Σ. Ηλιούπολης 3-1 (14-25, 25-19, 25-17, 25-07)
  • Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΠΣ Αίας 3-1 (25-20, 12-25, 25-22, 25-20)

Η βαθμολογία της VolleyLeague Γυναικών (1η αγωνιστική)

1. Ολυμπιακός ΣΦΠ 3 (3-0)