Κηφισιά: Ήττα από τον Απόλλωνα Πατρών και παράπονα για τη διαιτησία

Με 82-79 επικράτησε ο Απόλλων Πατρών της Κηφισιάς στην εντός έδρας για την ομάδα των Βορείων Προαστίων αναμέτρηση της 28ης Νοεμβρίου 2015 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

“Είναι το τρίτο παιχνίδι στη φετινή σεζόν όπου η Κηφισιά αδικήθηκε από τους διαιτητές, καθώς τα συνεχόμενα (διαιτητικά) λάθη καθόρισαν την πορεία και την έκβαση του αγώνα”, αναφέρει η ομάδα στην ιστοσελίδα της, απ΄ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί:

Δυνατά μπήκαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους «Κηφισιώτες» να αναγκάζουν τον Απόλλωνα σε 5 ομαδικά φάουλ από νωρίς (στα πρώτα τρία λεπτά). Στα μισά του δεκαλέπτου η Κηφισιά βρέθηκε να προηγείται στο σκορ (8-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο 8’ (9-12). Στη συνέχεια, με καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Χογκ η Κηφισιά ισοφάρισε σε 12-12. Το δεκάλεπτο έληξε 14-15 υπέρ του Απόλλωνα.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους από το Lowery η Κηφισιά ανέβασε ρυθμούς και με τους Χογκ και Ντάντε Στίγκερς πέρασε μπροστά στο σκορ (25-22) στο 13’. Στα μισά της περιόδου ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 28-28, αλλά ο Σμιθ έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (32-30) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Η Κηφισιά βρήκε σημαντικές λύσεις στην επίθεση με τον Σμιθ, ο οποίος με καλάθι και φάουλ που κέρδισε έκανε το σκορ 40-37 στο 19’. Η δεύτερη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2 πόντους (42-40).

Η Κηφισιά, με 4 πόντους από τον Γλυνιαδάκη, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (48-45) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Απόλλωνας απάντησε αμέσως με τρίποντο (48-48). Στα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 52-48. Ο Χογκ στο 26’ μείωσε σε 50-52 κι εν συνεχεία ο Lowery ισοφάρισε σε 54-54 στο 27’. Το δεκάλεπτο έληξε 58-61 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Γκίκας,. με καλάθι και φάουλ που κέρδισε στα πρώτα δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου, έκανε το σκορ 61-63 κι εν συνεχεία ο Lowery, με τρίποντο στο 34’, έβαλε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 64-63. Ο Ντίλαρντ για την Πάτρα ισοφάρισε σε 66-66 στα μισά του δεκαλέπτου. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι διαιτητές απέβαλλαν από το παρκέ τον προπονητή της ομάδας μας Ηλία Παπαθεοδώρου (με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές), με αποτέλεσμα να μπει στο τιμόνι της Κηφισιάς ο Γιώργος Λιμνιάτης. Ξανά ο Lowery για την Κηφισιά μείωσε σε 70-73, αλλά ο Απόλλωνας απάντησε αμέσως (70-75) στο 37’. Με 2 βολές ο Χογκ μείωσε σε 72-76 δύο λεπτά πριν τελειώσει το ματς. Με 4 πόντους από τους Γκίκα και Lowery οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 76-76 στο 39’, αλλά ο αγώνας τελείωσε  με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 82-79.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Κηφισιάς έκανε ο Rob Lowery(21 π.), ενώ δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Χατζηνικόλας, καθώς ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας.

Τα δεκάλεπτα:14-15, 42-40, 58-61, 79-82

Οι διαιτητές: ΚαρακατσούνηςΔεσλήςΠουρσανίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Lowery 21, Στίγκερς Ντ. 3, Γκίκας 12, Πόποβιτς, Σταμάτης, Κασελάκης 10, Χρυσικόπουλος, Στίγκερς, Χογκ 17, Σμιθ 9, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 15, Μαστρογιαννόπουλος, Αθανασούλας, Pahlmblad 6, Dilard 28, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Μeier 18, Saddler 7, Woods 6.

Πηγή φωτό: kifissiabc.gr/Πηγή φωτό