«Κλείδωσε» τα play off στη Volley League Ανδρών η Κηφισιά

Τη συμμετοχή της στα φετινά play off της Volley League «Πάμε στοίχημα» εξασφάλισε και μαθηματικά ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς μετά τη νίκη του επί του Παμβοχαϊκού στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ (25-19,25-22,25-21) για την 21η αγωνιστική. Η νίκη πανηγυρίστηκε με ενθουσιασμό από τους φίλους της Κηφισιάς, οι οποίοι βρέθηκαν στο Ζηρίνειο, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων.

Η Κηφισιά μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 33 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 24/3) θα παίξει εκτός έδρας με τον Εθνικό Πειραιώς.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του σωματείου, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και με κόντρα επίθεση του Βόιτσικ προηγήθηκε 8-5. Η διαφορά για την ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε στο +4 (10-6), με άσο του Χέπμπορν. Η υπεροχή της αθηναϊκής ομάδας συνεχίστηκε και με κόντρα επίθεση του Χαντ το σκορ διαμορφώθηκε 12-7, με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός, με τον Παλέντζα στο σερβίς, πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και μείωσε 12-9. Η Κηφισιά με μπλοκ του Χέπμπρον βρέθηκε μπροστά με 16-11 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι, μετά το τάιμ άουτ, με δύο συνεχόμενους πόντους μείωσαν 16-13. Στην εξέλιξη του σετ και μετά από φάση διαρκείας, ο Χαντ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε το 18-14. Με συνεχόμενα μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Χαντ η Κηφισιά έφτασε στο +6 (20-14), παίρνοντας σαφές προβάδισμα.

Ο Παμβοχαϊκός πίεσε στο σερβίς με τον Ούγκο και με άσο μείωσε 20-16. Στην εξέλιξη του σετ με άσο του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18. Ο Παμβοχαϊκός «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Γκλαντστόν πήγε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-19.

Οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του 2ου σετ πίεσαν στο σερβίς. Με άσο του Γκλάντστουν μπήκαν σε «θέση οδηγού» 6-3. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα και με άσο του Βόιτσικ μείωσαν 6-5. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην κηφισιώτικη υποδοχή και με νέο άσο του Ούγκο έφτασαν στο +3 (8-5).

Με την επιστροφή από τον 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, Χαντ και Παπαγγελόπουλος μείωσαν για την Κηφισιά 8-7. Οι φιλοξενούμενοι, με άσο του Παλέντζα, προηγήθηκαν 14-11. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση του Ντε Σόουζα και μπλοκ του Νικολάκη έφεραν την Κηφισιά στο -1 (14-13). Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 16-14 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από επίθεση του Παλέντζα.

Οι γηπεδούχοι, με δύο συνεχόμενους άσους του Παπαγγελόπουλου, πέρασαν για πρώτη φορά  μπροστά στο σετ με 17-16, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παμβοχαϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ άσος του αρχηγού της Κηφισιάς Δημήτρη Νικολάκη έδωσε «αέρα» δύο πόντων 19-17.

Η  διαφορά για την Κηφισιά έφτασε στο +4 (23-19), μετά από δύο συνεχόμενα μπλοκ του Παπαγγελόπουλο στον Ολιβέιρα. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ έφτασε σε σετ μπολ 24-21. Ο Γκλάντστόουν μείωσε σε 24-22, όμως στην επόμενη φάση ο Βόιτσικ διαμόρφωσε το 25-22.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το 3ο σετ του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, με επίθεση του Παλέντζα, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-7 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόιτσικ οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 11-11. Στην επόμενη φάση ο Χαντ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων 12-11. Οι γηπεδούχοι, με «όπλο» το μπλοκ, έφτασαν στο +2 (13-11) στα μισά του σετ.

Ο Παμβοχαϊκός «απάντησε» και με άσο του Γκλάντστόουν ισοφάρισε 13-13. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 15-13. Με το σκορ στο 15-14 αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ούγκο με πρόβλημα στην μέση (τη θέση του πήρε ο Βουλκίδης). Η αθηναϊκή ομάδα, με επίθεση του Παπαγγελόπουλου, βρέθηκε μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος συνέχισε να χαλάει την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και με νέο άσο έκανε το 18-16, με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός, με «αιχμή του δόρατος» τον Παλέντζα, ισοφάρισε 18-18, όμως ο Χέπμπορν με δύο μπλοκ έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 21-18. Οι φιλοξενούμενοι, μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα, μείωσαν 21-20. Στην επόμενη φάση ο Χαντ έκανε το 22-20. Η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ 24-21, με τον Χαντ να διαμορφώνει το τελικό 25-21.