Μεγάλα «διπλά» για ΓΑΟΚ και Ολυμπιάδα Παπάγου στη Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Τα μεγάλα «διπλά» του ΓΑΟ Κουκουβαούνων επί της Τούφας Χαλανδρίου και της Ολυμπιάδας Παπάγου επί του Κυψελιακού ξεχωρίζουν στην 6η αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Στον άλλο αγώνα του πρωταθλήματος, όπου συμμετέχει ομάδα του Βορείου Τομέα Αττικής, η Κηφισιά, αν και «καρδιοχτύπησε», κατάφερε να νικήσει τον Αίολο Ταύρου.

Φ.Ο. Τούφας Χαλανδρίου – ΓΑΟ Κουκουβαούνων 62-63

Μεγάλο «διπλό» πήρε ο ΓΑΟ Κουκουβαούνων μέσα στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας» απέναντι στην Τούφα Χαλανδρίου, με μισό καλάθι διαφορά, για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ΕΣΚΑ Ανδρών.

Το παιχνίδι για τους Χαλανδραίους χάθηκε στα δύο τελευταία δευτερόλεπτα, όταν έχασαν 2 βολές, ενώ αμέσως μετά η ομάδα της Μεταμόρφωσης κέρδισε καλάθι και φάουλ, «κλέβοντας» το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΦΟΤ είχε το προβάδισμα στο σκορ, με 2-9 πόντους διαφορά, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο δεκάλεπτο έδειξε αγχωμένος, έχασε τη συγκέντρωσή του και δέχθηκε 23 πόντους, την ίδια ώρα που δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση.

Πλέον το συγκρότημα του Χαλανδρίου βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (16/11) θα παλέψει στο κλειστό του Γαλατσίου απέναντι στην τοπική ομάδα.

Από την πλευρά του, ο ΓΑΟΚ «σκαρφάλωσε» στην 7η θέση της βαθμολογίας, με 9 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (16/11) θα υποδεχθεί στο κλειστό της Μεταμόρφωσης την Ίριδα Πετρουπόλεως.

Διαιτητές: Γιακείμη, Γιαννακόπουλος

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-31, 48-40, 62-63

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Σπηλιωτόπουλος): Καράμπουλας, Κατσουλάρης 10, Κατσίκερος, Χαμηλός 3 (1), Καζαντζιάν 15 (5), Καλλινίδης 4, Χατζής, Ζερβολέας 2, Λυράκης, Βόσικας 14 (3), Πολίτης 4, Κουγιανός 10 (2).

ΚΟΥΚΟΥΒAOYΝΕΣ (Κουκλάκης, Μπαζιάνας): Λουΐζος, Χασαπόπουλος 3 (1), Τσιάπουλας 13 (2), Σιαπατόρης, Μαζιάνης 6, Σκουτέλης 10 (1), Παπαγγελάκης 4, Αγγελόπουλος 5 (1), Κονταρίνης, Τσενές 5 (1), Τσιόδρας, Καρακατσάνης 17 (1).

Κηφισιά – Αίολος Ταύρου 80-76

Με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γ.Σ. Κηφισιάς κατάφερε να πάρει το παιχνίδι απέναντι στον Αίολο Ταύρου, ο οποίος ωστόσο είχε «παγώσει» το Ζηρίνειο για 40 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι δεν «πατούσαν» καλά στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα κι έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 20-28, διαφορά που «εκτινάχθηκε» στους 17 πόντους (29-46) στο τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, οι Κηφισιώτες συνήλθαν και κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά στο τρίποντο, οπότε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ανεβασμένη ψυχολογία, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς υπέρ τους.

Μετά τη συγκεκριμένη νίκη, το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων «συγκατοικεί» στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τη ΦΕΑ Ν.Φ. – Ν.Χ., έχοντας 12 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (16/11) θ’ αναμετρηθεί στο κλειστό του Γουδή με τον Εθνικό Ελλ/σσων.

Διαιτητές: Αναστασίου, Παυλόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-28, 29-46, 55-58, 80-76.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μπιλάλης Ν., Γιαννακάκης): Τριποδάκης Π. 2, Μπαζίνης 5, Ζιώγας, Βογιατζόγλου, Λαμπρόπουλος 22 (4), Πολυδώρου 10 (2), Πολύζος 4, Τριποδάκης Φ. 21 (4), Παναγιώτου 4, Σελίτας 12, Μπιλάλης Κ., Τσολακόπουλος.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΥ (Τσίρος): Σκούρος 8, Ραδίτσας 14, Μπιτζηλής, Μαμουνής 19 (4), Δάφνης, Καντιώτης 5, Παντελής 6 (2), Χουσεΐν 9 (1), Χίνης 3 (1), Θεοδώρου 6 (1), Κωστόπουλος, Κουντούρης 6.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (6η αγωνιστική)

Κυψελιακός – Ολυμπιάδα Παπάγου 70-74

Στο κλειστό του Στρέφη, η Ολυμπιάδα Παπάγου κατάφερε μετά από ένα «μοιρασμένο» πρώτο δεκάλεπτο, να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι στον Κυψελιακό και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα και τους βαθμούς που τη φέρνουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα (10β.) του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Την επόμενη αγωνιστική (16/11) το συγκρότημα των Βορείων θα φιλοξενήσει στο κλειστό του Παπάγου τον τρίτο στη βαθμολογία ΟΚΑ Μεσογείων.

Διαιτητές: Πλιάκας, Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-46, 51-58, 70-74.

ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ (Σγούρος, Αθανασόπουλος): Βουρδάνος, Κουτρούλης, Θάνος 19, Ράπτης 14 (3), Σιλιτζήρης 9, Καναβός 14, Χρόνης, Παναγόπουλος, Δήμας 2, Σπυρόπουλος 12, Μπεμπέτσος, Τσεκούρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 14 (2), Μαντζούνης 2, Ρουμπέας 20 (1), Λημνιός, Ζαχόπουλος 8, Λούβαρης, Ανδρουλάκης 6, Βλάχος, Οικονόμου 7, Διόλατζης 4, Τηλιόπουλος 13 (1), Μπακόπουλος Α.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (6η αγωνιστική)