Μεγάλη νίκη για τον Πανερυθραϊκό, ήττα με ψηλά το κεφάλι για την Α.Ε. Ν. Κηφισιάς

Ο Πανερυθραϊκός πάλεψε σκληρά απέναντι στον μαχητικό Ίκαρο, στη Ν. Σμύρνη, αλλά τελικώς κατάφερε να πάρει το «διπλό», με σκορ 62-56, που τον διατηρεί σε ισοβαθμία με τον Ιπποκράτη Κω (25 βαθμοί) στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά η ομάδα των Βορείων ξέφυγε με 49-55, μην αφήνοντας περιθώρια στους γηπεδούχους να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Την επόμενη αγωνιστική (4/2) η ομάδα της Ν. Ερυθραίας θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον πρωτοπόρο Ιωνικό Νικαίας σε ένα παιχνίδι που ίσως… πει πολλά για τον φετινό τίτλο.

Εξαιρετική εμφάνισε, αν και όχι με θετικό τελικό αποτέλεσμα, έκανε και η Α.Ε. Ν. Κηφισιάς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιπποκράτη Κω. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται με 12 πόντους διαφορά (55-43), αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, αρκετά δύσκολα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στις… λεπτομέρειες. Παρά την ήττα της, η Κηφισιά ανέβηκε στον βαθμολογικό πίνακα στη 10η θέση, με 21 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στη Ν. Σμύρνη τον ουραγό Ίκαρο.

Τα αποτελέσματα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (15η αγωνιστική)

• Ιπποκράτης Κω – Νέα Κηφισιά 82-77
  • Κορωπί – Ηράκλειο 85-78
  • Πανελευσινιακός – ΕΦΑΟΖ 84-71
  • Δάφνη Δαφνίου – ΚΑΟ Κορίνθου 76-78
  • Τρίτων – Παγκράτι 99-95 (β’ παρ.) 74-74 (κ.α.), 85-85 (α’ παρ.).
  • Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Πανερυθραϊκός 56-62
  • Ιωνικός Νικαίας – Πρωτέας Βούλας 81-36
  • Διαγόρας Δρυιπιδέων – Γ.Σ. Μάνδρας Νικηφόρος 96-83

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (15η αγωνιστική)