Μεγάλη νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς στο Μετς επί του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ

Μεγάλη νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς στο Μετς επί του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ (25-19, 14-25, 25-17, 26-28, 8-15) και μάλιστα με ανατροπή, για τη 15η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στο πέμπτο σετ, εκεί όπου η Κηφισιά -όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της- ήταν πιο ψύχραιμη και με καλύτερες επιλογές. Για την ομάδα των Βορείων Προαστίων ντεμπούτο έκανε ο Μίχαλ Βόιτσικ, ενώ ο Νικήτας Εφραιμίδης αγωνίστηκε ελάχιστα λόγω προβλήματος στο δάχτυλο του αριστερού του χεριού.

Η ομάδα της Κηφισιάς διατηρείται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (10/2) φιλοξενεί στο Ζηρίνειο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα Παναθηναϊκός και Κηφισιά πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με ένα σερί  τεσσάρων πόντων προηγήθηκαν 10-6, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά συνέχισε να είναι νευρική και κάνοντας αρκετά λάθη βρέθηκε πίσω στο σκορ 12-7, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Καρντόζο με άσο έδωσε «αέρα» 6 πόντων στον Παναθηναϊκό 14-8. Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε 20-15, αλλά δύο συνεχόμενα λάθη της Κηφισιάς διαμόρφωσαν το 22-15 για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντέδρασε και με «αιχμή του δόρατος» τον Χαντ μείωσε 23-18, όμως  ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κατέκτησε το σετ με 25-19.

Η αρχή του δεύτερου σετ ήταν όμοια με αυτή του πρώτου, καθώς Παναθηναϊκός και Κηφισιά ήταν μαζί μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο δύο πόντοι από τους Παπαγγελόπουλο και Ντε Σόουζα έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 6-8. Με την επιστροφή από το τεχνικό τάιμ άουτ ο Βόιτσικ με άσο και ο Ντε Σόουζα με μπλοκ διαμόρφωσαν το 6-10 για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά για την Κηφισιά έφτασε στο +5 μετά από άουτ επίθεση του Μπέλλου.

Ο Πολωνός της Κηφισιάς συνέχισε να χαλάει την «πράσινη» υποδοχή και η Κηφισιά προηγήθηκε με 6-12. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με άσο του Ανδρεόπουλου μείωσαν 8-12. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με προβάδισμα εφτά πόντων 9-16.  Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να φτάνει στο +9 (9-18). Ο κόουτς Ανδερόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με καλό σερβίς δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +11 (12-23). Η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 14-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 8-2 και στη συνέχεια 10-3. Η υποδοχή της Κηφισιάς συνέχισε να δέχεται πίεση. Ο Ανδρεόπουλος με άσο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στον Παναθηναϊκό 13-5. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Χέπμπορν και άουτ του Καρντόζο μείωσαν 14-9.  Οι γηπεδούχοι μετά από άουτ επίθεση του Βόιτσικ και φιλέ του Παπαγγελόπουλου πήραν σαφές προβάδισμα 21-11. Ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-17.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το τέταρτο σετ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Μπλοκ του Μπέλου πάνω στο Βόιτσικ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό 10-8. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ και άσο του Βόιτσικ έφερε το σετ στα ίσα 11-11. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 2-0 και προηγήθηκαν 13-11. Η Κηφισιά αντέδρασε και έφερε ξανά το σετ στα ίσα 15-15 με επίθεση του Χαντ. Με επίθεση του Καρντόζο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Η Κηφισιά προσπέρασε για πρώτη φορά στο τέταρτο σετ με 17-18, μετά από άουτ επίθεση του Μπέλου, μεταφέροντας το άγχος στους γηπεδούχους. Ο Μίχαλ Βόιτσικ με άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 18-20, αναγκάζοντας τον κύριο Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά διατήρησε το +2 με επίθεση του Ντε Σόουζα, ενώ επίθεση του Χαντ έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 22-24. Ο Καρντόζο με κερδισμένο μπλοκ άουτ έσβησε το πρώτο, μειώνοντας 23-24. Στην επόμενη φάση ο Ανδρεόπουλος με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά έφτασε ακόμα δύο φορές σε σετ μπολ και τελικά με επίθεση του Χέπμπορν το κατέκτησε με 26-28, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα. Δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Βόιτσικ και Παπαγγελόπουλο και άσο του Χαντ έβαλαν την Κηφισιά σε θέση «οδηγού» 2-5. Η διαφορά πήγε στο +4 για την ομάδα των Βορείων Προαστίων 2-6, μετά από άουτ επίθεση  του Καρντόζο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επίθεση του Τζόνσον μείωσαν 4-6. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την ομάδα των Βορείων Προαστίων μπροστά στο σκορ  5-8. Μπλοκ από τους Χέπμπρον και Χαντ πάνω στον Καρντόζο διαμόρφωσε το 6-10 για την Κηφισιά, η οποία πήρε σαφές προβάδισμα νίκης. Το μπλοκ της Κηφισιάς συνέχισε να είναι ισχυρό και η διαφορά πήγε στο +7 (6-13). Η Κηφισιά με κατέκτησε το τάι μπρέικ με 8-15.

Η βαθμολογία της Volley League Ανδρών (15η αγωνιστική)