Μεγάλο «διπλό» του Πανερυθραϊκού στο Κορωπί – Ήττα για την ΑΕΝΚ

Την «παρθενική» νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής έκανε ο Πανερυθραϊκός στην 4η αγωνιστική και μάλιστα με «διπλό» στο Κορωπί, ενώ η Α.Ε. Νέας Κηφισιάς γνώρισε την ήττα από τον Τρίτωνα, με εκτός έδρας αναμέτρηση.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής Β’ Εθνικής (Νότος)

• Ιωνικός Νικαίας – Ίκαρος Ν. Σμύρνης 85-74

ΚΟΡΩΠΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 85-93 (67-67 κ.α.)

«Έσπασε» το ρόδι στη φετινή Β’ Εθνική ο Πανερυθραϊκός, καθώς η ομάδα αυτή τη φορά μετέφρασε την καλή της εμφάνιση σε θετικό αποτέλεσμα και έφυγε με το πολύτιμο «διπλό» από την έδρα του σκληροτράχηλου Κορωπίου, επικρατώντας με 93-85, σε ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Όπως αναφέρει η ομάδα των Βορείων Προαστίων στη σελίδα της στο facebook, ο Πανερυθραϊκός, για ακόμη μία φορά, πάλεψε και έδειξε μαχητικότητα και χαρακτήρα, με τον κόουτς Χουχουλή να παίρνει σημαντικές βοήθειες από όλους τους παίκτες του. Μάλιστα, ο τεχνικός του Πανερυθραϊκού είδε από τους αθλητές του να βγάζουν κατά διαστήματα στο παρκέ του «Γ. Παπασιδέρης» αυτά τα οποία έχουν δουλέψει μέχρι σήμερα και πλέον αυτό που απομένει είναι η διάρκεια.

Πάντως, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας ακόμη και με 9 πόντους. Ωστόσο, οι παίκτες της Ν. Ερυθραίας «αφυπνίστηκαν», ισορρόπησαν το ματς και απέκτησαν μάλιστα και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (56-52).

Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό, με τους αντιπάλους να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκειά του. Στα 30 δεύτερα για το τέλος ο Δενδρινός έβαλε μπροστά το Κορωπί με 67-65, ωστόσο ο αρχηγός του Πανερυθραϊκού, Τάσος Καλλιανιώτης, με δύο εύστοχες βολές, στα 9 δεύτερα πριν από τη λήξη, έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Πανερυθραϊκός ήταν ανώτερος, βρήκε τα μεγάλα σουτ με τους Σκάνδαλο, Αντωνίου Καλλιανιώτη και Γιαουρτόγλου, και παρ’ ότι έχασε αρκετές βολές στο τέλος, κατόρθωσε να ελέγξει την κατάσταση και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά το τέλος του αγώνα, οι παίκτες και οι προπονητές αφιέρωσαν τη νίκη στον Θάνο Νούση, τον άμεσο συνεργάτη του Δημήτρη Χουχουλή, ο οποίος λίγες μέρες πριν έχασε την πολυαγαπημένη γιαγιά του.

Ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων ευχαριστεί του πιστούς φιλάθλους του και τον σύνδεσμο φίλων του Πανερυθραϊκού «RAPTORS», που ακολούθησαν την ομάδα  ως στο Κορωπί, συμβάλλοντας κι αυτοί από την πλευρά τους στη μεγάλη νίκη. και τους περιμένει να δώσουν εξίσου βροντερό «παρών» στη σπουδαία εντός έδρας αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής (Κυριακή 5/11, 17:00) με αντίπαλο τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής».

Δεκάλεπτα: 22-18, 34-38, 56-52, 67-67, 85-93
Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος-Τσολάκος
ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Δενδρινος 3, Μπουρδάνος 20(3), Γκοντόπουλος 9 (3), Σερέτης 4, Αγόρης (2), Σιμιτζής 2, Σπανός 5, Μαλτέσιος 30, Πετς, Γκίνης.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 3, Καλλιανιώτης 13 (3), Δερμιτζάκης 4, Τσακίρης 4, Σκάνδαλος 14 (1), Γιαουρτόγλου 27 (5), Αντωνίου 8 (2), Μακρόπουλος 18, Σταθόπουλος 2.

ΤΡΙΤΩΝ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 74-67

Τρίτων και ΑΕΝΚ μοιράστηκαν δύο ημίχρονα, αλλά τελικώς το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χέρια των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε καλύτερα στο παρκέ και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 25-32. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, το οποίο και διατήρησαν μέχρι την τελική κόρνα.

Δεκάλεπτα: 13-20, 25-32, 52-49, 74-67
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Μαγγουνής
ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Ευστρατίου, Κουτούλας 3, Φράγκος, Καλατζής 8 (2), Κοντίνος, Ντιμπ 14 (2), Θυμνιός 10, Καραδολάμης 22 (4), Ντορμπάρης, Γκαβανόπουλος 7 (1), Κουκουνιάς, Τασόπουλος 10.
Α.Ε. ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Λιόγας): Καμαριανός 17 (1), Μοσχοβίτης 14 (1), Κεφαλάς 4, Μαρίνος, Πριτσιούλης, Ντουζίδης 11 (1), Χαϊκάλης 6, Χατζηνικόλας 9 (1), Ψαρόπουλος 6 (1).

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

1. Ιωνικός Ν. 8 (4-0)
2. Τρίτων 8 (4-0)
3. Δάφνη Δ 8 (4-0)
4. Ηράκλειο 7 (3-1)