Με το δεξί στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ η Κηφισιά

Με 68-66 επικράτησε η Κηφισιά του Αρκαδικού στην πρεμιέρα για την ομάδα της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015, στο Ζηρίνειο Κηφισιάς.

Δυναμικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες παίζοντας πολύ σκληρά σε άμυνα και επίθεση από το πρώτο λεπτό. Ο Χογκ έδωσε σημαντικές επιθετικές λύσεις στην Κηφισιά σημειώνοντας 7 πόντους σε πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3 πόντους τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου αλλά ισοφάρισαν σε 19-19 στο 9΄ .Το δεκάλεπτο έληξε με τον Αρκαδικό να προηγείται 25-20.

Με σκληρές άμυνες ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος του αγώνα με τον Γκίκα να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του δεκαλέπτου στο 13΄ μειώνοντας τη διαφορά στους 3 (22-25). Η Κηφισιά εμφανίστηκε βελτιωμένη σε αυτή την περίοδο ισοφαρίζοντας σε 33-33 στο 18΄ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει 37-39 υπέρ του Αρκαδικού.

Στην τρίτη περίοδο η Κηφισιά βρήκε ρυθμό και ισοφάρισε σε 44-44 στο 24΄ ενώ με ένα τρίποντο του Γκίκα πέρασε μπροστά (47-46) στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι με τρία κερδισμένα φάουλ και έξι συνεχόμενες βολές από τους Μαυροειδή και Χογκ αύξησαν τη διαφορά στους 6 (55-49) ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Το δεκάλεπτο έληξε 57-52 υπέρ της Κηφισιάς.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα η Κηφισιά ανέβασε ρυθμούς βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Κασελάκη και Γκίκα οι οποίοι έφτασαν τους 7 και 16 πόντους αντίστοιχα. Στα μισά της περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 πόντους (64-57). Όντας ανώτερη από τον Αρκαδικό σε αυτό το δεκάλεπτο η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 68-66.

Για την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Τσαντ Φρέιζιερ καθώς ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας λόγω τραυματισμού.

Δεκάλεπτα: 20-25, 37-39, 57-52, 68-66.

Διαιτητές: ΧριστοδούλουΤζαφλέρηςΠαντελίδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας, Γκίκας 16, Διαμαντάκος, Πόποβιτς, Μαυροειδής 14, Κασελάκης 7, Χρυσικόπουλος 12, Στίγκερς 3, Χογκ 15, Μπρίστολ 1, Σπυριδωνίδης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 14, Βαν Όστρουμ 6, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 10, Νουουτίνεν 17, Καλλινικίδης 6, Εζόμο, Τζουγκαράκης, Σαντί 3, Μπούκερ 10.