Νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί του Ηρακλή και πλεονέκτημα έδρας στα play off της Volley League

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς κέρδισε στη Θεσσαλονίκη τον Ηρακλή με 3-0 σετ (25-20,26-24,25-16) και έκανε το 1-0 στην προημιτελική φάση των play off της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Η Κηφισιά χρειάζεται ακόμα μία νίκη απέναντι στον Ηρακλή προκειμένου να προκριθεί στην τετράδα του πρωταθλήματος. Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στην Κηφισιά και τον Ηρακλή θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 12 Απριλίου στο Ζηρίνειο.

Η απόδοση όλων των παικτών του Κώστα Αρσενιάδη κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ομάδας. Με «μαέστρο» τον αρχηγό Δημήτρη Νικολάκη και τους Ντε Σόουζα, Παπαγγελόπουλο και Χέπμπορν σε εξαιρετική ημέρα, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε σε καθαρή νίκη.

Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ. Εκεί ο «Γηραιός» προηγήθηκε με 16-8 και 22-15, όμως η Κηφισιά, με συνεχόμενους πόντους, έκανε την ανατροπή και κέρδισε το σετ με 26-24. Στο τρίτο σετ, με την ψυχολογία στα ύψη, η Κηφισιά επέβαλε από νωρίς το παιχνίδι της. Με πίεση στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 8-3. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε και με συνεχόμενους πόντους, η διαφορά έφτασε στο +9 (20-11). Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη κράτησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-16  κάνοντας το 3-0.