Νίκη του Πανερυθραϊκού επί της Ν. Ιωνίας για το κύπελλο ΕΣΚΑ Ανδρών

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Κυπέλλου ΕΣΚΑ Ανδρών, ο Πανερυθραϊκός επικράτησε στο εκτός έδρας παιχνίδι της Νέας Ιωνίας με σκορ 66-70 και εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Οι παίκτες της Ν. Ιωνίας κατάφεραν να προβάλλουν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα η ομάδα της Ν. Ερυθραίας «πάτησε γκάζι» και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 10 πόντους (27-37). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και πλησίασαν στους 8 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, για να κάνουν το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο την ανατροπή.

Στο επόμενο παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν το νικητή που θα προκύψει από τον αγώνα μεταξύ του Διαγόρα Δρυοπιδέων και του Τρίτωνα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 13-14, 27-37, 47-55, 66-70.

Ν. ΙΩΝΙΑ (Διαμιανίδης): Παγώνης 2, Καραθανασόπουλος 4, Θάνος 21 (1), Βεκρής, Καλασούντας 2, Μαυρίδης 6, Ιγγλέζος, Λίτσιος 6, Δήμας 2, Στράγκας 4, Λαμπρόπουλος 10 (1), Δεληγιάννης 11 (2).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής, Νούσης): Δέλιος 3, Πρισκομάτης 4, Καλλιανιώτης 11 (3), Αλεξίου 5 (1), Σωφρονάς 12 (3), Κούσουλας 7 (1), Γιαουρτόγλου, Τοπάλης 12 (2), Υφαντής 6, Νικολόπουλος, Τσικόπουλος, Γιανναλέτσος 10.