Ο Εθνικός «έσπασε το σερί» του ΑΟΠ Κηφισιάς

Την ήττα με 0-3 σετ (25-27, 24-26, 23-25) γνώρισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Εθνικό Αλεξανδρούποης στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε Στοίχημα». Έτσι μπήκε τέλος στο  σερί της ομάδας των Βορείων Προαστίων, η οποία μετρούσε τρεις νίκες στα τελευταία τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν ντέρμπι και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι και αποφασιστικοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Ζηρίνειο, όπως μας ενημερώνει ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς, μετά από 16 αγώνες, βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ.

Η περιγραφή του αγώνα

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Δύο φορές η Κηφισιά έφτασε στο +2 (8-6 και 10-8), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πόντο του Βαρέγκας πέρασε μπροστά με 14-15. Λίγο αργότερα με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ η Κηφισιά προηγήθηκε με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Άσσος του Παπαγγελλόπουλου έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην ομάδα των Βορείων Προαστίων (19-17), αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και με δύο μπλοκ από τους Στίγγα και Παλέντζα, πέρασαν μπροστά με 19-20. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε σετ μπολ με επίθεση του Παλέντζα, όμως ο Γιορντάνοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Εξαιρετική άμυνα του Ταμπουρατζή και επίθεση του Πούλκο έδωσαν σετ μπολ στην Κηφισιά 25-24, το οποίο «έσβησε» ο Στίγγας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 25-27 με άσσο του Χαριτωνίδη.

Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με επίθεση του Βαρέγκας προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Μπλοκ του Τσέλλιου πάνω στον Χριστοφιδέλη έφτασε τη διαφορά στο +3 (8-11) με τον Κώστα Αρσενιάδη να παίρνει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 10-11. Οι παίκτες της Κηφισιάς  έκαναν λάθη στο σερβίς, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι κρατώντας το προβάδισμα (14-16).

Το +2 ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης το κράτησε με «νύχια και με δόντια» μέχρι το 20-22. Η Κηφισιά με τον Πούλκο στο σερβίς και δυνατό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 23-22. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε σετ μπολ με επίθεση του Γιορντάνοφ (24-23), όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 24-25 μετά από μπλοκ του Γκόμεζ πάνω στον Βούλγαρο διαγώνιο. Στην επόμενη φάση ο Μουρούτης σε προσπάθεια για επίθεση, την οποία δεν πήρε, έπεσε πάνω στο φιλέ και έτσι ο Εθνικός πήρε το σετ με 24-26.

Στο τρίτο σετ οι «Κηφισιώτες» μπήκαν συγκεντρωμένοι. Παίζοντας καλή άμυνα και τελειώνοντας επιθέσεις «έχτισαν» μία διαφορά 4 πόντων 11-7. Οι φιλοξενούμενοι με τον Τσέλιο στο σερβίς πίεσαν την υποδοχή της Κηφισιάς και μείωσαν σε 13-12 στα μέσα του σετ. Με άσο του Νικολάκη ο ΑΟΠΚ προηγήθηκε με 15-12. Ο Εθνικός αντέδρασε και ισοφάρισε 16-16. Δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-17. Το σετ ήρθε στο ίσα με 20-20, αλλά ο Λάππας με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε ξανά στην Κηφισιά το προβάδισμα 21-20.

Ο Εθνικός πέρασε μπροστά  με 21-22 μετά από λάθος του Ηλία Λάππα (μετά από επίθεση πέρασε στο τερέν των αντιπάλων). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε διπλό ματς μπολ (22-24)  μετά από επίθεση του Παλέντζα. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, αλλά στην επόμενη φάση ο Παπαγγελόπουλος έκανε φιλέ, με τον Εθνικό να παίρνει το σετ με 23-25 και το παιχνίδι με 0-3.

Διαιτητές: Mυλωνάκης, Κυριοπούλου