Πανερυθραϊκός: Ήττα από Περιστέρι σε “νεκρό χρόνο”

Ένα απίστευτο τρίποντο του Παππά σε “νεκρό χρόνο” διαμόρφωσε το τελικό 56-59 και οδήγησε σε ήττα τον Πανερυθραϊκό εντός έδρας από το Περιστέρι.

Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν αμφίρροπος από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος έδωσε στο Περιστέρι τον πρώτο λόγο,  με την ομάδα να καταφέρνει να ξεφύγει μέχρι και με 5 πόντους διαφορά, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός επέστρεψε και έτσι φτάσαμε σε ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ και στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα το σκορ ήταν στο 56-56. η τελευταία επίθεση ήταν και η πιο κρίσιμη, αφού οι φιλοξενούμενοι παρότι έχασαν δύο σουτ, πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ και με ένα απίστευτο τρίποντο του Παππά με τη λήξη του χρόνου πήραν τη νίκη.

Σημειώνεται ότι το Περιστέρι “καιγόταν” για τη νίκη προκειμένου να κάνει βήμα παραμονής, ενώ ο Πανερυθραϊκός, με νίκη την τελευταία αγωνιστική μέσα στο Μαρούσι, εξασφαλίζει την 4η θέση.

«Καυτή» η ατμόσφαιρα στο «κλειστό» της Ερυθραίας, καθώς το παρών έδωσαν φίλοι και των δύο ομάδων, χωρίς πάντως να λείψουν τα μικροεπεισόδια.