Πανερυθραϊκός: Βαριά ήττα εντός έδρας

Στο ντέρμπι για την κατάληψη της 3ης θέσης ο Πανερυθραϊκός δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με το βαρύ 59-77 μέσα στην έδρα του από τον Αετό.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης στην Ερυθραία έδειχνε πως θα παρακολουθούσαμε ένα σπουδαίο ντέρμπι, αφού οι γηπεδούχοι στο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 19-17. Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν καταστροφική για τον Πανερυθραϊκό, αφού πέτυχε μόλις 14 πόντους, ενώ δέχτηκε 26, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να βρίσκεται στο -10.

Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τη διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο και τελικά να σταθεροποιείται πάνω από τους 15 πόντους και τον Αετό να παίρνει σπουδαία νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 33-43, 47-63, 59-77

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Καλογερόπουλος Λ.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 3 (1), Καλούδας, Καλλιανιώτης 18 (2), Γαπκιάδης 5 (1), Γιαουρτόγλου 15 (2), Παπαγεωργόπουλος, Μαργαρίτης, Γεωργίου 1, Σολωμός 10, Σιόντης, Ανδρεόπουλος 3, Ντιφαντής 4.

ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Οικονομάκης 4, Μητσάκης 4, Κόκκαλης 4, Καραπαναγιώτης, Εμμανουηλίδης 14 (2), Φωτίου, Μόρφης 6, Μιχόπουλος 11 (1), Τσοχονελίτζε, Μπένος 6, Κατιάκος 28.