Πολύτιμες νίκες για Παπάγου και Πανερυθραϊκό στη 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ

Μοιρασμένα τα αποτελέσματα για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής μπάσκετ (Νότος) στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Παπάγου και Πανερυθραϊκός πέτυχαν μεγάλες νίκες, ενώ δεν τα κατάφεραν Δούκας και Πεντέλη.

Πανερυθραϊκός – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 83-76

Ο Δούκας, αν και πάλεψε απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου, που «διψά» για άνοδο, τελικώς ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 73-61. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά 6 πόντων στη τρίτη περίοδο, την οποία και διεύρυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, φθάνοντας στην τελική επικράτηση. Παρά την ήττα, η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην 4η θέση, με 30 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τον Πρωτέα Βούλας.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-31, 55-49, 73-61
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 2, Γκάτζο 8 (2), Κουφόπουλος 13 (2), Γοργόνης 3 (1), Καραμπάτσος 10 (1), Ψημίτης 8 (2), Σάλεχ 8, Δομπρογιάννης 5, Μουστόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 3 (1), Τάταρης 2, Αρνοκούρος 7.
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 4, Παππάς 12, Μποχωρίδης 6 (1), Βουγιούκας 17, Ευστράτιου 5 (1), Γκίνης, Ξύδης 2, Μήτσιαλος 2, Τσιτσιγιάννης 6 (1), Σακελλάριου 2, Πετς 5.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Παπάγου, που επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού με σκορ 83-80, παρ’ ότι κινδύνεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ωστόσο, το επιμέρους 23-10 της τρίτης περιόδου στάθηκε αρκετό να κρατήσει «ζωντανούς» τους «στρατηγούς» και να τους δώσει τους πολύτιμους πόντους, που τους διατηρεί στην 5η θέση, με 29 βαθμούς, όσους έχει και ο Έσπερος Καλλιθέας.

Δεκάλεπτα: 14-13, 38-34, 48-57, 80-83
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 20(2), Ηλιάδης 11(2), Μουρατίδης, Βούλγαρης, Σταθόπουλος 22 (1), Ιωάννου 2, Ψαρόπουλος 15 (1), Δούκας 2, Αναγνωστακης 8 (2).
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 1, Πρισκομάτης 5 (1), Ζώρζος 18 (1), Παπαπέτρου 10 (2), Κουτρούλιας 23 (1), Αγγελόπουλος 6, Γιαννίκος 17 (1), Χρυσός, Μπάλος 3, Παστήρας, Ανδρικόπουλος.

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η Πεντέλη από τον Τρίτωνα, ο οποίος επικράτησε με σκορ 72-67, αφήνοντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 6η θέση, με 28 βαθμούς. Το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα ντέρμπι από το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πεντελιώτες να «μαζεύουν» τη διαφορά της πρώτης περιόδου που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι. Ωστόσο, ο Τρίτων κατάφερε, έστω και… με την ψυχή στο στόμα, να κρατήσει το προβάδισμά και να φθάσει στην τελική νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-19, 29-31, 51-54, 67-72
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 4, Γεωργακόπουλος 2, Πανέτης, Αποστολόπουλος 6 (1), Κούσουλας 6 (2), Καρούζος 18 (4), Μπέλλη 17, Κουκάκης 4, Μπίγγος 8 (2), Σαλτουρίδης, Τάγαρης 2.
Τρίτων (Μιχελάκος): Αθανασούλας, Τσούτσος 1, Κουτούλας 7 (1), Ψαρόπουλος 20 (3), Καλαντζής 5, Σπυριδάκης, Ντιμπ 15 (2), Νικολακόπουλος 2, Δαμιανάκος 3, Ύμερι, Κουκουνιάς 2.

Αν και χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης, τελικώς ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να «λυγίσει» τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου με σκορ 83-76 (κανονική διάρκεια 70-70) και να πάρει τους πολύτιμους βαθμούς, που τον φέρνουν στην 8η θέση, με 26 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τη «σπατάλησαν» στο δεύτερο μέρος, όπου «χάθηκαν» οι επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να πάνε το παιχνίδι στην παράταση. Ωστόσο, στον έξτρα χρόνο οι παίκτες των Βορείων Προαστίων συνήλθαν και κατάφεραν, με ένα επιμέρους 13-6 να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-25, 54-48, 70-70 (κ.δ.), 83-76 (παρ.)
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 16, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 8 (2), Μπακοδήμος, Σκάνδαλος 5 (1), Γιαουρτόγλου 9 (1), Γεωργιάδης 2, Στάθης 24, Αντωνίου 11 (3), Καστανιώτης 8, Ματζιώρης, Σπάχια.
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Κακαργιάς, Στραγανιώτης, Κεφαλάς 9, Ξιούρας 9 (3), Ζαραϊδώνης 18 (1), Βούζας, Κόης 15 (3), Τσάβος, Σολωμός 6, Καρακεχαγιάς 4, Στέφος 13, Ανδρεάτος 2

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (19η αγωνιστική)

1. Δάφνη Δαφνίου 34 (15-4)
2. Τρίτων 33 (14-5)