Πρεμιέρα στο League Cup με ήττα από τον Ολυμπιακό για τον ΑΟΠ Κηφισιάς

Με ήττα 3-0 σετ (25-18, 25-21,25-20) από τον Ολυμπιακό, στο κλειστό του Ρέντη, ξεκίνησε της υποχρεώσεις του στο League Cup «Νίκος Σαμαράς» ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ανταγωνιστική στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στη νίκη, όπως αναφέρει ο Σύλλογος στην ιστοσελίδα του.

Η Κηφισιά αύριο στις 18:00 για τη δεύτερη αγωνιστική του Β’ Ομίλου του  League Cup θα αντιμετωπίσει στο κλειστό του Ρέντη τον Παμβοχαϊκό.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στη ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και με ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε με 6-2, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε «μεταμορφωμένη» μετά το τάιμ άουτ και με συνεχόμενους πόντους του Χαντ μείωσε 7-6.

Οι ερυθρόλευκοι «απάντησαν» άμεσα και με επίθεση του Φράγκου έφτασαν στο +3 (9-6). Στην εξέλιξη του σετ ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 11-9.  Το μπλοκ του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι ισχυρό. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πήραν προβάδισμα ασφαλείας 16-9. Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στο +8 (19-11).

Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς χωρίς όμως να αποφύγει τα λάθη. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο σετ άλλαξε καθώς η Κηφισιά παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7. Ο Ολυμπιακός με τον Σμιτ στην επίθεση πέρασε μπροστά με 9-7. Με  επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Πέδρο Ρεκ η Κηφισιά έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 11-10.

Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός με τον Ανδρέα Φράγκο στο σερβίς πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 15-11, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Μελλέ πάνω στον Πετρέα η Κηφισιά μείωσε 15-13.

Η Κηφισιά μετά από άουτ επίθεση του Σμιτ και κόντρα επίθεση του Χαντ έφερε το σετ στα ίσα 16-16. Οι γηπεδούχοι με πόντους από τους Μπέμε και Φράγκο πέρασαν ξανά μπροστά με 19-17. Η διαφορά έφτασε στο +4 (22-18)  για τον Ολυμπιακό μετά από άουτ επιθέσεις από τους Χαντ και Ρουμελιωτάκη.

Ο ακραίος της Κηφισιάς με επίθεση μείωσε σε 23-20. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 μετά από επίθεση του Μπέμε. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Ζουπάνι διαμόρφωσε το 25-21.

Η  Κηφισιά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο 3ο σετ. Με πόντους του Καρσνιέφσκι προηγήθηκε με 2-0. Μετά από λάθος σερβίς του Χαντ και άσο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός έφερε στα ίσα το σετ 4-4. Οι ερυθρόλευκοι με κόντρα επίθεση του Φράγκου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με 7-6. Η Κηφισιά αντέδρασε και με επίθεση του Ρεκ σε πρώτο χρόνο ισοφάρισε 10-10.  Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-13. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 15-13.

Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε και ισοφάρισε ξανά 15-15 μετά από άουτ του Κουμεντάκη. Μπλοκ του Μπέμε πάνω στον Ρεκ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό 19-17, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός μετά από φάση διαρκείας προηγήθηκε με 21-18 με επίθεση του Φράγκου. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας.