Πρώτη νίκη για τον ΑΟΠ Κηφισιάς στη Volley League – Νίκησε τον «ψυχωμένο» Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League κατέκτησε η Κηφισιά, η οποία επικράτησε του Εθνικού Αλεξανρούπολης με 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-19) στο Ζηρίνειο για τη 2η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν «σθεναρή αντίσταση» στο πρώτο σετ, όπως αναφέρει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων, το οποίο τελικά κατέκτησαν οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά με 25-23. Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους και το κατέκτησαν 25-17, ενώ στο 3ο σετ η Κηφισιά χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 17-14 και να το κατακτήσει με 25-19.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Οι γηπεδούχοι, με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Μπάιρες, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 2 πόντων (10-8). Στην εξέλιξη του σετ ο Χατζόπουλος κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήγε στο +3 (12-9), με τον Γιώργο Ανδραβίζο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο κεντρικός του Εθνικού «διόρθωσε το λάθος του» και με άσο μείωσε 13-12, ενώ με μπλοκ του Πιτακούδη στον Κολτσιάκη ο Εθνικός ισοφάρισε 15-15. Στην επόμενη φάση ο Κώτσας Δαλακιούρας κέρδισε στο φιλέ τον Ρούση και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν ξανά μπροστά (16-15), αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντέδρασε και με επιθέσεις των Μπάση και Χαντ μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» (17-16). Οι γηπεδούχοι με «όπλο» το μπλοκ προηγήθηκαν 22-19. Ο Σπυριούνης έκανε μπλοκ στον Δαλακούρα και έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά (24-21). Ο Χρηστουηλίας, με κερδισμένο μποκ άουτ και ο Δαλακούρας με κόντρα επίθεση, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο -1 (24-23). Στην επόμενη φάση ο Χαντ με επίθεση διαμόρφωσε το 25-23.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 2ο σετ. Με δυνατό σερβίς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με «αιχμή του δόρατος» τον Χαντ προηγήθηκαν νωρίς με 8-4. Η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους παίκτες του Εθνικού, οι οποίοι υπέπεσαν σε εύκολα λάθη, με την Κηφισιά να φτάνει στο 13-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Μπάιερς με μπλοκ διαμόρφωσε το 16-7.

Η ομάδα της Αλεξανρούπολης προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι η η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας και έφτασε σε πολλαπλό σετ μπολ, μετά από μπλοκ του Χαντ στον Δελακούρα (24-16). Στην επόμενη φάση ο Σπυριούνης κάρφωσε άουτ, όμως το σερβίς του Τσιουτσιουλούδη πήγε στο φιλέ για το 25-17.

Στο 3ο σετ ο Νίκος Ζαμάς πέρασε τον Δημήτρη Νικολάκη στη θέση του Λυκούργου Ρούση. Ο Εθνικός ξεκίνησε «μεταμορφωμένος» προς το καλύτερο. Με τον Χατζόπουλο στο σερβίς και τους Δαλακούρα και Χρηστουηλία να τελειώνουν μπάλες, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-5. Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε και με μπλοκ του Μπάιερς πλησίασε 11-9 με τον κ. Ανδραβίζο να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Κολτσιάκης με άσο έφερε την Κηφισιά στο -1 (11-10), όμως στη εξέλιξη του σετ ο Χατζόπουλος έκανε το 13-10.

Με τον «αέρα» του +3 για τον Εθνικό, φτάσαμε μέχρι το 17-14. Εκεί η Κηφισιά με 8 διαδοχικούς πόντους προσπέρασε 22-17, αλλάζοντας τα δεδομένα του σετ. Η Κηφισιά έφτασε σε πενταπλό ματς μπολ μετά από επίθεση του Χαντ, με τον Καναδό διαγώνιο να τελειώνει το σετ με 25-19.

Την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019 η Κηφισιά θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Πετοσφαίρισης στο κλειστό Γυμναστήριο Ε.Γ. Μίκρας.

Η βαθμολογία της Volley League (2η αγωνιστική)