Στα ημιτελικά της Volley League Ανδρών η Κηφισιά

Την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση της Volley League «Πάμε στοίχημα» πανηγύρισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς μετά τη νίκη του επί του Ηρακλή στο Ζηρίνειο, με 3-0 σετ (25-21,25-20, 25-23). Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και στα τρία σετ του αγώνα και πήραν πανάξια την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων.

Η Κηφισιά στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Παμβοχαϊκός (το σκορ είναι 1-0 υπέρ των ερυθρόλευκων).

Η περιγραφή του αγώνα

Ο αγώνας, όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα της ομάδας, εξελίχθηκε ως εξής:

Η Κηφισιά στο πρώτο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με εξαιρετικό σερβίς και άσους από τους Χέπμπορν και β «έχτισε» γρήγορα μια διαφορά και προηγήθηκε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-3.  Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με μπλοκ των Ντε Σόουζα και Χέπμπορν πάνω στον Αρμενάκη το σκορ διαμορφώθηκε 10-4.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με επιθέσεις από τους Βόιτσικ και Χαντ, έφτασε στο +7 (14-7). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Τζιουμάκα να χαλάει την κηφισιώτικη υποδοχή μείωσαν 14-9. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 16-10, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους για το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ.

Το κηφισιώτικο μπλοκ συνέχισε να κάνει εξαιρετική δουλειά και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-13. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με πόντους από τους Εφραιμίδη και Αρμενάκη, μείωσαν 19-16, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επόμενη φάση ο Χαντ κάρφωσε έξω και ο «Γηραιός» ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ μειώνοντας 19-17.

Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς η Κηφισιά προηγήθηκε 22-20. Ο Δημήτρης Νικολάκης στην επόμενη φάση με έξυπνο πλασέ έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην αθηναϊκή ομάδα 23-20. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21, μετά από άουτ σερβίς του Αρμενάκη. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-21.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη ο Ηρακλής προηγήθηκε 4-2. Στη εξέλιξη του σετ λάθη από τους Νικολάκη και Βόιτσικ έδωσαν στον Ηρακλή προβάδισμα τριών πόντων 6-3. Με το +3 (8-5) υπέρ του Ηρακλή οδηγηθήκαμε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθη στην υποδοχή και έτσι ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-6, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι «αφυπνίστηκαν» μετά το τάιμ άουτ και κάνοντας ένα σερί 4-0 έφεραν το σετ στα ίσα 10-10.

Ο Ηρακλής με μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Βόιτσικ πήγε ξανά στο +2 (13-11). Με επίθεση του Τζιουμάκα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Με το σκορ στο 17-16 για τον Ηρακλή ο Σμαραγδής διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη κάρτα και να έρθει το σετ στα ίσα 17-17. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά με 18-17.

Στην εξέλιξη του σετ, μετά από φάση διαρκείας, ο Χαντ κέρδισε μπλοκ άουτ και η Κηφισιά προηγήθηκε 20-18. Στην συνέχεια ο Παπαγγελόπουλος κέρδισε τον Σμαραγδή πάνω στο φιλέ και διαμόρφωσε το 21-18. Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς, ξανά με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 22-18, ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο.

Η Κηφισιά, μετά από άουτ σερβίς του Αρμενάκη, έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Στην επόμενη φάση ο Τζιουμάκας κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο 3ο σετ του αγώνα οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα και, με τους Σμαραγδή και Αρμενάκη να ηγούνται στην επίθεση, προηγήθηκαν με 8-5. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με επίθεση του Χέπμπορν, μείωσε 9-7, όμως τρεις συνεχόμενοι πόντοι των φιλοξενούμενων έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στον Ηρακλή 12-7.

Η Κηφισιά, με αντεπίθεση διαρκείας, έχοντας τον Χαντ στο σερβίς και τον Παπαγγελόπουλο ηγέτη στο μπλοκ, πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 13-12. Στην εξέλιξη του σετ, με κόντρα επίθεση του Ντε Σόουζα, η Κηφισιά ισοφάρισε 14-14, ενώ με άσο του Νικήτα Εφραμίδη προσπέρασε 15-14. Ο Ηρακλής απάντησε με δύο συνεχόμενους πόντους και βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε, με την Κηφισιά να παίρνει ξανά το προβάδισμα  18-17, με επίθεση του Χαντ. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι φτάσαμε στο 21-20. Στην επόμενη φάση κόντρα επίθεση του Χαντ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 22-20. Το +2 για την Κηφισιά διατηρήθηκε μετά από επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη 23-21.

Με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά έφτασε σε διπλό ματς μπολ 24-22. Ο Ηρακλής «έσβησε» το πρώτο με τον Προύσαλη, όμως στη συνέχεια ο Χέπμπορν με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Θεμελής, Μυλωνάκης