Στα ημιτελικά της Volley League ο ΑΟΠ Κηφισιάς με νίκη 3-1 επί του Παναθηναϊκού

Την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση της Volley League πανηγυρίζει ο ΑΟΠ Κηφισιάς, ο οποίος στο τρίτο παιχνίδι των προημιτελικών των play off κέρδισε, στο κλειστό της Κυψέλης, τον Παναθηναϊκό με 3-1 (23-25, 25-17, 25-22, 25-19). Στην επόμενη φάση η Κηφισιά θα αντιμετωπίσει, με μειονέκτημα έδρας, τον ΠΑΟΚ. Στον τελικό θα προκριθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες.

Η περιγραφή του αγώνα

Η Κηφισιά ήταν ανώτερη από τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε μία πανάξια πρόκριση, αναφέρει το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Αφού έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 25-23, στη συνέχεια η ομάδα του ΑΟΠΚ πήρε εύκολα το δεύτερο με 25-17, ενώ κατέκτησε και το τρίτο με 25-22, δείχνοντας ψυχραιμία σε κρίσιμα σημεία. Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά μπήκαν από νωρίς σε «θέση οδηγού» και πήραν τη νίκη με 25-19.

Στον Παναθηναϊκό το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-1. Η Κηφισιά απάντησε και με επιθέσεις από τους Χαντ και Λάανε ισοφάρισε 3-3. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, μετά από φιλέ του Ανδρεόπουλου, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 5-4.

Στην εξέλιξη του σετ, έχοντας οι φιλοξενούμενοι τον Ρεκ στο σερβίς, «πλήγωσαν» την υποδοχή του «τριφυλλιού» και πέρασαν μπροστά με 8-5. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με διαδοχικούς πόντους, προσπέρασαν με 11-9. Η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει 13-13, με τον Ρουμελιωτάκη. Ο Παναθηναϊκός πήρε τα «ηνία», προσπέρασε 16-13, όμως και πάλι η Κηφισιά ισοφάρισε 16-16, μετά από άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ.

Οι «πράσινοι», με επίθεση του Ράπτη και μπλοκ πάνω στον Λόπαρ, πήγαν ξανά στο +3 (20-17). Ο Σέρβος κεντρικός της Κηφισιάς με επίθεση σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια μπλοκ πάνω στον Ράπτη, διαμόρφωσε το 21-20. Ο Ράπτης, με επίθεση από την πάιπ, έδωσε διπλό σετ μπολ στον Παναθηναϊκό 24-22. Ο Χαντ με επίθεση «τρύπησε» το μπλοκ των γηπεδούχων και μείωσε 24-23. Ο Λάανε στη συνέχεια έκανε καλό σερβίς, όμως ο Γιορντάνοφ με ένα χτύπημα υψηλού επιπέδου πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 25-23.

Ισοφάριση από την Κηφισιά

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 5-3, όμως Χαντ και Νικολάκης, με όμορφο πλασέ, έφεραν το σετ στα ίσα 5-5. Η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 10-6.
Ο Παναθηναϊκός αύξησε την πίεση στο σερβίς όμως η «Κηφισιώτικη» υποδοχή ανταποκρίθηκε καλά και ο Ρουμελιωτάκης διαμόρφωσε το 12-7. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν «κοίταξε πίσω», αύξησε τη διαφορά 19-12. Ο Πανταλέων κάρφωσε έξω και η Κηφισιά έφτασε σε σετ οκταπλό σετ μπολ 24-16. Ο Ράπτης «έσβησε» το πρώτο, όμως το σερβίς που επιχείρησε στη συνέχεια πήγε άουτ για το 25-17.

«Κηφισιώτικη» υπεροχή στο τρίτο σετ

Με συναρπαστικούς πόντους και από τις δύο πλευρές ξεκίνησε το τρίτο σετ του κρίσιμου προημιτελικού. Παναθηναϊκός και Κηφισιά πήγαν «χέρι-χέρι». Η Κηφισιά με τον Χαντ στο σερβίς και ισχυρό μπλοκ έτρεξε σερί 4-0 και έφτασε στο 9-5. Το μπλοκ της Κηφισιάς έμοιαζε απροσπέλαστο για τους γηπεδούχους και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +6 (17-11) με τον κ. Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν βελτιωμένοι και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν 18-16, βάζοντας «φωτιά» στο κλειστό της Κυψέλης και αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και ο Γιορντάνοφ έφερε τους πράσινους σε απόσταση «αναπνοής» 18-17. Ο Ρεκ με επίθεση σε πρώτο χρόνο και Ρουμελιωτάκης με κόντρα μπάλα διαμόρφωσαν το 20-17.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο σερβίς και μετά από άουτ του Λάανε έφτασε ξανά στο -1 (21-20) και ο Νικος Ζαλμάς πήρε τάιμ άουτ. Ο Λόπαρ με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ στον Γιορντάνοφ έκανε το 23-20. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21, μετά από φιλέ στο σερβίς από τον Γαλιώτο. Ο Ράπτης με «δόση τύχης» μείωσε 24-22, όμως στην επόμενη φάση ο Λάανε με επίθεση τελείωσε το σετ 25-22.

Η ώρα της πρόκρισης

Η Κηφισιά με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε από νωρίς με 7-3. Ο Γιορνάνοφ σήκωσε το «βάρος» στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός μείωσε 9-7, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ με επίθεση διαμόρφωσε το 11-8.

Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 11-10, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Στην επιστροφή ο Ρουμελιωτάκης κάρφωσε στην αντένα και οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 11-11. Με το σκορ στο 12-11 υπέρ της Κηφισιάς, ο Γκούζντα έβγαλε φοβερή άμυνα και στη συνέχεια ο Ράπτης κάρφωσε άουτ για το 13-11.

Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ με άσο έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 16-13, αναγκάζοντας τον κ. Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» πίεσαν στο σερβίς, όμως η Κηφισιά διατηρούσε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα που έγινε +4 (19-15), μετά από μπλοκ του Ρεκ. Ο Λόπαρ έδειχνε ασταμάτητος και με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 22-16, «ψαλιδίζοντας» τις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή.

Η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ 24-19 μετά από σερβίς στο φιλέ από τον Ράπτη. Στην επόμενη φάση ο Πανταλέων κάρφωσε έξω για το 25-19.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης