Συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς στη Χαλκίδα επί του Ηρακλή

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, που κράτησε περίπου τρεις ώρες, ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς κέρδισε εκτός έδρας τον Ηρακλή Χαλκίδας με 2-3 σετ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της η ομάδα Βορείων Προαστίων. Η Κηφισιά προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ισάριθμες φορές. Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι, πιάνοντας καλή απόδοση, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Η Κηφισιά, με τους δύο βαθμούς που κατέκτησε, έφτασε τους 17 στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Η εξέλιξη του παιχνιδιού, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ομάδας των Βορείων Προαστίων είχε ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με διαδοχικά μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Χαντ και τελειωμένες επιθέσεις από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα, προηγήθηκε με 4-8. Ο Σονάρι Χέπμπορν με άσο έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα των Βορείων Προαστίων 4-9. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 5-11. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με  ισχυρό μπλοκ μείωσαν σε 10-12, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 13-16, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε το 14-19. Οι γηπεδούχοι, με δύο συνεχόμενους πόντους του Γκόμεζ και επίθεση του Μότα, μείωσαν 17-19. Η αθηναϊκή ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων 18-22, μετά από επιτυχημένη κόντρα επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και με άσο του Νικόλα Παπαγγελόπουλου κατέκτησε το σετ με 20-25.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με «αιχμή του δόρατος» τον Μότα, προηγήθηκαν 5-2. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και έξυπνο πλασέ του Ντε Σόουζα ισοφάρισε 5-5. Ο Ηρακλής Χαλκίδας, με πλασέ του Μότα, προηγήθηκε 8-6. Η ομάδα της Χαλκίδας, με μπλοκ του Χαραλαμπίδη πάνω στον Χαντ, έφτασε στο  13-10, ενώ με το +3 (16-13) για την ομάδα της Εύβοιας οδηγηθήκαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκόμεζ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους 18-14.

Η Κηφισιά, με κόντρα επίθεση του Χαντ, πλησίασε στον πόντο 21-20. Στη συνέχεια η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με συνεχόμενους πόντους από τον Καναδό, έφτασε σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησαν» οι γηπεδούχοι με τον Μότα. Ο Ηρακλής, μετά από τέσσερις μπαλιές της Κηφισιάς, έφτασε σε δικό του σετ μπολ 25-24. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με πλασέ ισοφάρισε 25-25. Κηφισιά και Ηρακλής Χαλκίδας είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες για το σετ. Τελικά οι γηπεδούχοι, με επίθεση του Μότα, το κατέκτησαν με 30-28.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Μετά από φάση διαρκείας, ο Χέπμπορν με μπλοκ διαμόρφωσε το 3-7. Με το +4 για την Κηφισιά φτάσαμε στο 6-10. Οι γηπεδούχοι, τρέχοντας ένα σερί, έφεραν το σετ στα ίσα 12-12. Ο Ηρακλής, μετά από λάθος του Νικολάκη, και άσο του Μότα, προηγήθηκε 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 18-18, μετά από άσο του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Μότα κάρφωσε άουτ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-19. Ο Ντε Σόουζα, ξανά με άσο, έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην αθηναϊκή ομάδα 18-20. Στη συνέχεια του σετ ο Χαντ διαμόρφωσε το 20-23 και ο Σπύρος Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χέπμπορν, με μπλοκ πάνω στον Χαραλαμπίδη, έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 20-24, το οποίο τελικά κατέκτησε με 21-25.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-3. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και με πλασέ του Χαντ μείωσαν 7-6. Με το σκορ στο 9-7 υπέρ του Ηρακλή Χαλκίδας ο Ντε Σόουζα χτύπησε στα πλευρά του (δέχθηκε τις περιποιήσεις του Μαρίνου Κοσμά)  και αντικαταστάθηκε από τον Γιάννη Παπαδόπουλο. Ο Βραζιλιάνος ακραίος της Κηφισιάς επέστρεψε στο παιχνίδι λίγο αργότερα, όταν το σκορ ήταν 12-10 για τους γηπεδούχους.

Με εκατέρωθεν λάθος σερβίς φτάσαμε στο 13-11. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Ντε Σόουζα η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Οι γηπεδούχοι, με δύο συνεχόμενους πόντους, πέρασαν ξανά μπροστά με 22-21. Ο Παπαγγελόπουλος, με μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ, ισοφάρισε 22-22. Ο Μότα με επίθεση έδωσε σετ μπολ στον Ηρακλή 24-23, το οποίο έσβησε με μπλοκ ο Χέπμπορν. Πλασέ του Γκόμεζ στο φιλέ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-25, το οποίο «έσβησε» ο Μακ Ουίλιαμ. Ο Χαντ, με επιτυχημένη επίθεση, έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά. Ο Μότα στην επόμενη φάση ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διαδοχικά σετ μπολ και τελικά το κατέκτησαν με 33-31, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεκίνησε καλύτερα και μπήκε σε θέση «οδηγού» από νωρίς  με 1-3. Στο 4-6 η Κηφισιά έφτασε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήγε στο 4-7. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την ομάδα των Βορείων Προαστίων της Αττικής μπροστά  με 5-8. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης 8-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ντε Σόουζα αποχώρησε από το παιχνίδι. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα και  κατέκτησε το τάι μπρέικ με  10-15.

5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 21-25, 33-31, 10-15) σε 151΄

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12  (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).