Συνεχίζει τη νικηφόρο πορεία η ΑΕΝΚ

Συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία της η ΑΕΝΚ, η οποία κέρδισε τον Ιωνικό Νικαίας με σκορ 77-64 για τη 14η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών στον Νότιο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και στο ημίχρονο βρίσκονταν μπροστά με 9 πόντους (38-29). Οι φιλοξενούμενη πίεσαν στο τρίτο δεκάλεπτο κι έφθασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (54-51), αλλά οι Κηφισιώτες επανέκτησαν τον έλεγχο και έφθασαν στην τελική νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (22/1) η ομάδα των Βορείων Προαστίων θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον Εργοτέλη.

Διαιτητές: Κονταράτος-Πλιάκας
Δεκάλεπτα: 24-16, 38-29, 54-51, 77-64

ΑΕΝΚ (Λιόγας): Καμαριανός 7 (1), Μοσχοβίτης 23 (3), Κεφαλάς 4, Καράμπελας 2, Χατζηνικόλας 4, Καραβανάς 7, Οικονομόπουλος 12 (1), Μαρίνος, Αλετράς, Μανούσος, Δρακάκης 6 (1), Ψαρόπουλος 12.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος 8 (2), Παναγιωταράς 8, Καπινιάρης 4, Παλαιοχωρίτης 2, Βουγιούκας 6, Σπανός 10, Βουρλιωτάκης 15, Πάντσιος, Πετρόπουλος 11 (1).

Β’ Εθνική μπάσκετ Ανδρών (14η αγωνιστική)
1. Πανερυθραϊκός (11-3) 25
2. Περιστέρι (10-3) 23
3. Μαρούσι (9-5) 23
4. Παπάγος (9-5) 23