Υπερασπίστηκε την έδρα της η Κηφισιά

Με 83-79 επικράτησε η Κηφισιά της Καβάλας στην εντός έδρας αναμέτρηση της Τετάρτης 17 Φεβρουαρίου 2016, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα της Κηφισιάς με πολύ καλό 2οημίχρονο πήρε δύσκολα το αποτέλεσμα σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το παιχνίδι:

Με 4-0 προηγήθηκε η Καβάλα στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης αλλά ο Ελ Αμίν μείωσε στο καλάθι (2-4) κι εν συνεχεία ο Κασελάκης ισοφάρισε σε 6-6 στο 5΄. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ αλλά ο Στίγκερς αυτή τη φορά ισοφάρισε για την Κηφισιά σε 10-10. Ο Ελ Αμίν με δύο βολές έφερε το παιχνίδι στον πόντο (14-15) στο 8΄. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-22 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (16-26) υπέρ της Καβάλας αλλά η ομάδα της Κηφισιάς ανέβασε ρυθμούς και μείωσε στους 6 πόντους (20-26) στο 12΄. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν ξανά μια διαφορά 8 πόντων στα μισά της περιόδου. Με τρίποντο του Γκίκα η Κηφισιά ψαλίδισε τη διαφορά στους 5 πόντους (30-35) στο 16΄ και με τον Στίγκερς μείωσε στους 4 (38-42).Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Καβάλα να προηγείται στο σκορ (38-48).

Ο Σταμάτης κι εν συνεχεία ο Γλυνιαδάκης μείωσαν στους 6 πόντους (42-48) στο πρώτο λεπτό της 3ης περιόδου. Με καλή άμυνα και σκορ από τους Κασελάκη και Ελ Αμίν οι «Κηφισιώτες» έφεραν το ματς στους 3 πόντους (47-50) στο 23’ και ένα λεπτό αργότερα η ομάδα μας πέρασε μπροστά στο σκορ (52-50). Η Καβάλα προηγήθηκε με 8 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά το ματς στον πόντο (57-68) στο 28΄ και με τον Γλυνιαδάκη πέρασαν για ακόμη μια φορά μπροστά στο σκορ(59-58). Η Κηφισιά με τον Κασελάκη ισοφάρισε σε 61-61 στο 29΄. Το δεκάλεπτο τελείωσε 61-63 υπέρ της Καβάλας.

Ο Ελ Αμίν έφερε το παιχνίδι σε άλλη μια ισοπαλία (65-65) στο 32΄. Στα μισά του δεκαλέπτου το ματς ήταν ξανά ισόπαλο (72-72). Η Καβάλα προηγήθηκε με 3 πόντους (74-77), αλλά η Κηφισιά απάντησε με 4 προσωπικούς πόντους από τον Ελ Αμίν (78-77) στο 38΄. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος έβαλε μπροστά της Κηφισιά με 3 πόντους (82-79). Με πολύ καλή άμυνα από τον Χογκ η Κηφισιά κέρδισε την μπάλα και οδηγήθηκε στις βολές με τον Κασελάκη να διαμορφώνει το τελικό 83- 79.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79.

Οι διαιτητές: ΧριστοδούλουΠαπαπέτρου – Συμεωνίδης.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ, Στίγκερς 12, Χατζηνικόλας, Γκίκας 7, Πόποβιτς, Σταμάτης 8, Κασελάκης 16, Χρυσικόπουλος, Χογκ 12, Σμιθ 4, Ελ Αμίν 16, Γλυνιαδάκης 8.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 10, Ουίλιαμς 6, ΜακΚι 13, Κοστόφ 17, Κρομά 16, Σταμπούλης 6, Γκέλιος 5, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6, Δεμερτζής.

Δηλώσεις

Μετά τον αγώνα ακολούθησε συνέντευξη Τύπου.

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε: «Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος δεν κάναμε τίποτα απ΄ όσα είπαμε στην άμυνα. Δεχτήκαμε 48 πόντους και η Καβάλα είχε 15 ασίστ, κάτι που δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα μας. Ήταν μια συνέχεια του αγώνα με τον Κόροιβο. Άλλαξε η προσωπική άμυνα στο δεύτερο μέρος, μας έδωσε το δικαίωμα να επιστρέψουμε στο παιχνίδι και με την ισορροπία που είχαμε στο παιχνίδι μας πήραμε το ματς στο τέλος και είναι πολύ σημαντικό. Η Καβάλα είναι ομάδα που παίζει σε καλό επίπεδο και μας έπαιξε έξυπνα, είναι ίσως από τις πιο έξυπνες ομάδες στην άμυνά της στα τελευταία λεπτά. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα και ελπίζουμε να γίνουν κατανοητά. Έχουμε φτάσει σε υψηλό επίπεδο και αγωνιστικά και βαθμολογικά. Για να συνεχιστεί αυτό χρειάζεται να υπερβούμε εαυτούς. Ελπίζουμε τα παιδιά να έχουν τις δυνάμεις για να καταφέρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Δεν είναι αυτοσκοπός η θέση, αλλά αυτή τη στιγμή που τα παιδιά δείχνουν πως μπορούν θα το διεκδικήσουμε. Συνεχίζουμε, έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ».

Ο παίκτης της Κηφισιάς Ντάντε Στίγκερς, από την πλευρά του είπε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Η Καβάλα έχει καλούς παίκτες. Μας βγήκαν τα σουτ στο τέλος και πήραμε τη νίκη. Το θέμα είναι πως κερδίσαμε και το σημαντικό είναι πως παίξαμε σκληρά στο δεύτερο μέρος».