Ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς στο φιλικό προετοιμασίας με τον Κύζικο

Την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την ετοιμότητα της ομάδας είχε ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, στο πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε στο Ζηρίνειο. Η Κηφισιά ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον ΑΠΣ Κύζικο Νέας Περάμου (22-25, 25-15,23-25,23-25).

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-10. Οι παίκτες της Κηφισιάς, με αντεπίθεση διαρκείας, πλησίασαν σε 17-19 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22.

Πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι στις τελευταίες φάσεις κατέκτησαν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά βελτιώθηκε, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στο 1-1, επικρατώντας με 25-15.

Ο ΑΠΣ Κύζικος στο τρίτο σετ «έχτισε» μια διαφορά 3-4 πόντων από την αρχή, στηριζόμενος τόσο στο καλό σερβίς όσο και στο μπλοκ. Η Κηφισιά προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση του σετ αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή (23-25).

Oι φιλοξενούμενοι στο 4ο σετ πήραν από νωρίς το προβάδισμα (7-11). Στο 17-23 όλα έδειχναν ότι  θα έφταναν άνετα στο 1-3, όμως οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη, με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσαν σε 22-23. Τελικά ο ΑΠΣ Κύζικός κατέκτησε το σετ με 23-25 και τη νίκη με 1-3 σετ.