Ο ΑΟΠ Κηφισιάς κέρδισε… φιλικά τον Παμβοχαϊκό με 2-1 σετ

Σε φιλικό παιχνίδι στο οποίο παίχτηκαν τρία σετ η Κηφισιά επικράτησε με 2-1 (25-23, 25-23, 21-25) του Παμβοχαϊκού στο Ζηρίνειο.

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, εξελίχθηκε ως εξής:

Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Παμβοχαϊκού ξεκίνησαν καλύτερα και «έχτισαν» διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους (9-15) και στη συνέχεια 11-17. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Παπαγγελόπουλος μείωσε σε 14-18. Με άσσο από τον ίδιο παίκτη και πόντο από τον Γιορντάνοφ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο. Άουτ επίθεση από τον Τζελάτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα 19-19. Ο Βούλγαρος διεθνής έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Κηφισιά με 20-19. Μπλοκ του Μουρούτη διαμόρφωσε το 23-21. Η Κηφισιά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ, με τον Παμβοχαϊκό να ξεκινά καλύτερα και να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων(11-14), στηριζόμενος στο καλό σερβίς που δυσκόλεψε την υποδοχή της Κηφισιάς.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν σε 15-15. Με άσσο από τον Ζιβάνοβιτς ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 20-21. Στους τελευταίους πόντους οι «Κηφισιώτες» ήταν πιο ψύχραιμοι και με πόντο του Κώστα Χριστοφιδέλη πήραν και το δεύτερο σετ με 25-23.

Και στο τρίτο σετ ο  Παμβοχαϊκός  ξεκίνησε εντυπωσιακά και βρέθηκε  μπροστά στο σκορ με  6-11, στηριζόμενος  στο καλό σερβίς και το μπλοκ. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με έξυπνο πλασέ μείωσε σε 11-15. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Πελεκούδας διαμόρφωσε το 15-18.  Κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χριστοφιδέλη έκανε το 18-20. Επίθεση στην ευθεία από τον Τζελάτι και στη συνέχεια άσσος από τον ίδιο παίκτη έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους 20-24, οι οποίοι τελικά κατέκτησαν το σετ με 21-25.