«Έσπασαν καρδιές» στη Χαλκίδα, αλλά ο ΑΟΠ Κηφισιάς έκανε το «διπλό»

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το κλειστό της Κανήθου ο ΑΟΠ Κηφισιάς, ο οποίος επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας με 1-3 σετ (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με αυτήν την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, έφτασε τους 12 βαθμούς.

Καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 3ο σετ, το οποίο η Κηφισιά κατάφερε να κατακτήσει με 36-38, αφού πρώτα είχε χάσει δέκα σετ μπολ. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη επέβαλαν το παιχνίδι τους και έφτασαν στη νίκη.

Ακολουθεί η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς:

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά, πιέζοντας στο σερβίς. Έτσι προηγήθηκαν με 3-0 και στη συνέχεια 8-6. Η Κηφισιά αντέδρασε και με πόντους  από τους Γιορντάνοφ και Πούλκο ισοφάρισε σε 10-10. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-13. Δύο συνεχόμενοι πόντοι από τον Κανέλλο διαμόρφωσαν το 15-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Με πόντο από τον Τάπια, άουτ επίθεση από τον Γιορντάνοφ και  μπλοκ πάνω στον Πούλκο, ο Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε στο +4 (20-16 και στη συνέχεια με μπλοκ πάνω στο Πούλκο  στο 20-16. Τελικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Η ομάδα της Χαλκίδας στο δεύτερο σετ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Κηφισιάς και προηγήθηκε με 5-3. Οι φωνές του Κώστα Αρσενιάδη στο τάιμ άουτ «αφύπνισαν» τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον Χριστοφιδέλη  στο σερβίς έκαναν ένα σερί τεσσάρων πόντων  και πέρασαν μπροστά με 5-7.  Πόντος από τον Λάππα και άσος από τον Νικολάκη διαμόρφωσαν το 8-10. Με επίθεση του Παπαγγελόπουλου οι Κηφισιώτες έφτασαν στο +3 (10-13).

Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Γιορντάνοφ πάνω στον Αδαμόπουλο προηγήθηκαν με 15-20, ενώ  με υπέροχο πλασέ από τον Νικολάκη έφτασαν σε σετ μπολ 19-24.  Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες, η Κηφισιά το κατέκτησε με 21-25.

Στο τρίτο σετ «έσπασαν καρδιές» με την Κηφισιά να χάνει δέκα ευκαιρίες να κατακτήσει το σετ και τον Ηρακλή Χαλκίδας άλλες τέσσερις. Τελικά η ομάδα των Βορείων Προαστίων «έδειξε χαρακτήρα» και πήρε το σετ με 36-38. Είχε προηγηθεί μεγάλη «μάχη» με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι δεν φάνηκαν να επηρεάζονται από την απώλεια του σετ και στο τέταρτο σετ ξεκίνησαν εντυπωσιακά, προηγούμενοι με 4-1 και στη συνέχεια με 7-3. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μουρούτη στο σερβίς ισοφάρισαν σε 7-7. Οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκαν με 13-10. Ο Γιορντάνοφ, με επίθεση και στη συνέχεια άσο, διαμόρφωσε το 14-13, όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13.

Το σκορ πήγε στο 16-16 μετά από επίθεση του Γιορντάνοφ και άουτ του Γκορτσιαούκ. Με διπλό μπλοκ από τους Λάππα και Παπαγγελόπουλο η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 17-20 παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης. Η διαφορά έφτασε στο +5 για την Κηφισιά 17-22, η οποία τελικά κατέκτησε το σετ με  20-25  και τη νίκη με 1-3 σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21

2ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 21-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 36-38

4ο σετ: 8-7, 16-13, 17-21, 20-25

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) σε 122′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 33 (31/53 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 6 (4/17 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ – 27% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 38% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ – 44% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ – 29% άριστες), Μουρούτης 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 3 (3/8 επ, 40% υπ – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 47 (44/60 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 53% υπ – 34% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 65% υπ – 40% άριστες)