Ήττα στις… λεπτομέρειες για τον ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 3-1 σε γνώρισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων. Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν στο 4ο σετ όταν με το σκορ στο 23-22 ο Νώντας Γεροθόδωρος χρέωσε από μία κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ και στον Γιορντάνοφ και το σκορ έγινε 24-23. Στις διαπραγματεύσεις με τη γραμματεία πήρε κίτρινη κάρτα και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το ματς μπολ και έφτασαν στη νίκη.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-27
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 25-23

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-27, 25-21, 25-23) σε 113′.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/1επ), Μεργκαρέχο 17 (17/26 επ, 71% υπ -42% άριστες), Χαραλαμπίδης 8 (4/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσίροβιτς 10 (7/26 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ – 43% άριστες), Γκονζάλες 27 (27/40 επ), Ρανγκέλ 12 (7/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ)/ Δαρίδης (λ, 82% υπ ΄- 56% άριστες), Μπέλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 12 (9/21 επ 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ -41% άριστες), Μουρούτης 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 12 (10/14 επ, 2 μπλοκ), Πούλκο 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -14% άριστες), Γιορντάνοφ 26 (24/49 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ – 48% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 17% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ, 80% υπ -20% άριστες).

Δηλώσεις Κώστα Αρσενιάδη

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό τόνισε:

«Κρίμα γιατί κάναμε καλή προσπάθεια. Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά 2-3 πόντους και εμείς παίζαμε με πίεση. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, αλλά κι εμείς κάναμε καλή προσπάθεια και αξίζαμε κάτι περισσότερο. Ξέρουμε τις αδυναμίες μας. Κάποιες αδυναμίες τις βελτιώσαμε. Κάποιες δεν τις βελτιώσαμε. Δεν έπρεπε ο διαιτητής να δώσει κόκκινες κάρτες. Το έστειλε σε ματς μπολ και έχω παράπονο για αυτό».