Με νίκη αποχαιρέτησε το 2016 ο ΑΟΠ Κηφισιάς

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε για τον Αθλητικό Όμιλο Πετοσφαίρισης Κηφισιάς το 2016, καθώς η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε του Ηρακλή στο Ζηρίνειο με 3-0 (25-22, 26-24, 25-16 ) σετ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι και με σωστή τακτική έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα ένα – δύο πόντων μέχρι και το 20-18. Η άουτ επίθεση του Χρήστου Κιόση και  το σερβίς του Γιορντάνοφ έκαναν το 22-18. Ο Καλαντάντζε μείωσε σε 22-19 και ο Κοπρίβιτσα με το σερβίς μείωσε σε 23-21. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-21 και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με επίθεση του ιδίου 25-22.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Λάππα να είναι δραστήριος στην επίθεση και να δίνει λύσεις μέχρι το 11-9. Ο Ηρακλής με μπλοκ του Ριζόπουλου στον Γιορντάνοφ ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με με μπλοκ από ΝικολάκηΠαπαγγελόπουλο και επίθεση άουτ του Καλαντάντζε ξέφυγε 14-11. Ο Ηρακλής απάντησε με μίνι σερί 3-0 από επιθέσεις του Καλαντάντζε ισοφαρίζοντας 15-15. Ο γηραιός πέρασε και μπροστά 18-16 με δύο άσσους από τον Γάτση και η απάντηση ήρθε από τον Νίκο Παπαγγελόπουλο που από το σερβίς έκανε σερί 5-0 και η Κηφισιά  προσπέρασε 21-19. Η επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη έκανε το 23-21 και το ατομικό μπλοκ του Λάππα στον Καλαντάντζε έφερε το 24-21. Ο Ηρακλής με τον Κοπρίβιτσα και τον Καλαντάντζε και ένα μπλοκ του Γάτση ισοφάρισε 24-24. Ο Πούλκο με μπλοκ άουτ έκανε το 25-24 και ο Καλαντάντζε με άστοχη επίθεση έδωσε το σετ στην Κηφισιά που με 26-24 έκανε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά έδειξε αυτοπεποίθηση, έκανε λιγότερα λάθη και πίεσε περισσότερο στο σερβίς έχοντας προβάδισμα από την αρχή με 6-2 και 8-4. Η διαφορά έφτασε στο +5 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Γάτση και στο +6 (11-5) με άσσο του Λάππα. Με επίθεση του Καλαντάτζε ο Ηρακλής μείωσε σε 11-7, αλλά η Κηφισιά κράτησε μέχρι το τέλος τη διαφορά και πήρε την πολύτιμη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ε.