5η και πάει για play-off η ΑΕΝΚ

Επιδεικνύοντας για άλλη μια φορά την ανωτερότητά της, η ΑΕΝΚ έδειξε επικράτησε μέσα στην Ελευσίνα με 63-71 του Πανελευσινιακού και κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση και πλέον ετοιμάζεται για τα play- off με τον ΠΑΟΚ, έχοντας σε σπουδαία μέρα τους Κακιούζη, Βασίλιεβιτς, Ψαθά και Μπάρλο, που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΝΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα που έφτανε μέχρι και τους 5 πόντους, κυρίως χάρη στο καλό παιχνίδι που έκανε ο Νίκος Λιακόπουλος. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως δεν είχε την ίδια συνέχεια για την ομάδα της Νέας Κηφισιάς, η οποία αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία. Αυτό είχαν ως αποτέλεσμα ο Πανελευσινιακός να πετύχει 27 πόντους και να «κλείσει» το πρώτο μέρος με το σκορ στο 43-38.

Μάλιστα, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 9 για τους γηπεδούχους, αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησαν «γκάζι». Με ένα εκπληκτικό σερί 2-17 η ΑΕΝΚ όχι μόνο πέρασε ξανά μπροστά, αλλά ξέφυγε με +6, για να λήξει τελικά η περίοδος με 48-53.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν με σωστές επιθέσεις να φτάσουν για πρώτη φορά στο +8, περίπου 7 λεπτά πριν από τη λήξη.

Η πολύ καλή εμφάνιση του δευτέρου μέρους συνεχίστηκε και με ένα ρεσιτάλ του Κακιούζη η ΑΕΝΚ έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-62) στα μισά του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν προσωρινά στους 5, αλλά η ΑΕΝΚ είχε τις απαντήσεις και κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 63-71.