13η και… τυχερή αγωνιστική για τον ΑΟΠ Κηφισιάς που παραμένει πρώτος

Η κορυφή δεν ζαλίζει τον ΑΟΠ Κηφισιάς. Ούτε στη… γρουσούζικη 13η αγωνιστική σκόνταψε η ομάδα των Βορείων Προαστίων, η οποία σημείωσε την 11η νίκη της με 3-0 σετ (25-20, 27-25, 25-17) επί του ισχυρού Παμβοχαϊκού και παρέμεινε 1η στη βαθμολογία.

Η εξέλιξη του ματς

1o σετ

Ο Παμβοχαϊκός με άψογα σερβίς πήρε κεφάλι από νωρίς στο σκορ και έφτασε προηγούμενος 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως η Κηφισιά επέστρεψε δριμύτερη, ισοφάρισε 8-8 και με πρωταγωνιστή τον Μπίσετ στο μπλοκ ξέφυγε 14-11, αναγκάζοντας τον Χριστόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με νέο μπλοκ Παπαγγελόπουλου ξέφυγε 16-12. Με άσο του Ροντρίγκο και άουτ επίθεση Γιοβάνοβιτς ο Παμβοχαϊκός πλησίασε 20-18, αλλά η Κηφισιά, με τρομερές άμυνες, τέλειωσε το σετ 25-20.

2ο σετ

Με ρεσιτάλ μπλοκ η Κηφισιά ξέφυγε νωρίς με 4-1 και ο Χριστόπουλος φώναξε τους παίκτες στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθη, ενώ διαμαρτυρήθηκαν και για τις αποφάσεις του διαιτητή. Με κόκκινη κάρτα ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 7-7. Η Κηφισιά συνέχισε να κάνει λάθη. Με δυο του Ρουμελιωτάκη έγινε το 8-10 και ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ. Με άσο του Πελεκούδα οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά (9-12) και τη συντήρησαν χάρις στα λάθη των γηπεδούχων (13-16). Η Κηφισιά έβγαλε μερικές φοβερές άμυνες και κατάφερε να ισοφαρίσει 19-19 και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Το φινάλε του σετ ήταν δραματικό. Η Κηφισιά επικράτησε 27-25, αφού πρώτα έχασε δυο σετ πόιντ.

3ο σετ

Οι δυο ομάδες συναγωνίστηκαν σε χαμένα σερβίς στο ξεκίνημα του σετ. Η Κηφισιά πήρε ισχνό προβάδισμα 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια έχτισε μια διαφορά 2-3 πόντων που τη διατήρησε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Με καρφί του Παπαγγελόπουλου η διαφορά μεγάλωσε 18-14 και ο Χριστόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ. Με τον Γιοβάνοβιτς να παίρνει τις επιθέσεις η Κηφισιά ξέφυγε 21-15, για να τελειώσει το ματς ένας από τους κορυφαίους Κηφισιώτες, ο Μπίσετ (25-17).

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσο, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπίσετ 14 (6/8 επ, 1 άσος, 7 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (9/13 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 46% άριστες), Γιοβάνοβιτς 15 (14/26 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 13% υπ – 13% άριστες), Κόντος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης, Γκρόενβελντ 3 (3/11 επ, 32% υπ – 18% άριστες), Βαν Ντόρν 4 (4/9 επ), Ροντρίγκο 12 (9/21 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 36% υπ – 14% άριστες), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Κάιο 8 (7/19 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 13% υπ – 0% άριστες), Γεωργίου.

«Και τα σφάλματα των άλλων»

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, δήλωσε για τη νίκη επί του Παμβοχαϊκού:

«Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ απέναντι σε μια δυνατή και επικίνδυνη ομάδα. Είχαμε καλό σερβίς, ήμασταν πολύ πειθαρχημένοι στο μπλοκ και κάθε παίκτης ατομικά σε εξαιρετική κατάσταση. Κάναμε βέβαια κάποια λάθη αλλά είχαμε τον τρόπο να τα διορθώνουμε. Στο δεύτερο σετ καταφέραμε να ξεπεράσουμε και τα σφάλματα που δεν οφείλονταν σε μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά. Κοιτάμε μπροστά και συνεχίζουμε.

Τώρα μας περιμένει ένα ακόμη δύσκολο ματς (σ.σ:. Με Παναθηναϊκό εκτός έδρας) και πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα».

«Από τα καλύτερα…»

Ο Νίκος Παπαγγελόπουλος που είχε 7/7 επιθέσεις και 3 μπλοκ στη νίκη επί του Παμβοχαϊκού, δήλωσε:

«Κάναμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας. Η ομάδα δεν επηρεάστηκε από τη διακοπή. Παραμένει σε καλή κατάσταση. Ο Παμβοχαϊκός προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ. Το γεγονός αυτός μας έδωσε επιπλέον ώθηση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και μας υποστήριξε. Η χρονιά ξεκίνησε με τον καλύτερο στην έδρα μας, που παραμένει απόρθητη. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Είμαι αισιόδοξος».

Τα βραβεία ΜVP «Βίκος Cola»

Πριν από τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό βραβεύτηκαν οι ΜVP «Βίκος Cola» του ΑΟΠ Κηφισιάς της 11ης αγωνιστικής (με Ολυμπιακό) και 8ης αγωνιστικής (με Φοίνικα Σύρου), Κώστας Χριστοφιδέλης και Τζούλιαν Μπίσετ.

Την απονομή στον Χριστοφιδέλη έκανε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Σωτήρης Δρίκος και στον Μπίσετ ο Θάνος Ευθυμίου, γενικός διευθυντής της εταιρίας πάρκινγκ «Πλάτανος» (αναδείχθηκε ως το τρίτο καλύτερο πάρκινγκ στην Ευρώπη το 2015), η οποία είναι χορηγός του ΑΟΠ Κηφισιάς.

Πηγή: Σελίδα ομάδας στο Facebook