Ήττα για την Κηφισιά από το Λαύριο με 74-70 σε ένα παθιασμένο ματς

Με 74-70 επικράτησε το Λαύριο της Κηφισιάς στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με την ομάδα της Κηφισιάς να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση, στη φανατισμένη έδρα του Λαυρίου. Αρνητικοί πρωταγωνιστές οι διαιτητές.

Η Κηφισιά κοιτάζει πλέον το επόμενο παιχνίδι με τα Τρίκαλα το προσεχές Σάββατο.

Το παιχνίδι

Δυναμικά μπήκε η Κηφισιά στο παρκέ με τους Χογκ, Κασελάκη και Ελ Αμίν να διαμορφώνουν το 7-2 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Το Λαύριο πέρασε όμως στην αντεπίθεση και μείωσε σε 6-7. Ο Ελ Αμίν στα μισά του δεκαλέπτου αύξησε τη διαφορά στους 4 πόντους (8-12), αλλά με 3 βολές ο Νίξον έφερε ξανά το ματς στον πόντο (11-12) στο 6’. Η Κηφισιά ένα λεπτό πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος με τον Σμιθ ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (13-19). Το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται με 2 πόντους (17-19).

Οι «Κηφισιώτες» διαμόρφωσαν το 19-23 στο 12’ κι εν συνεχεία με τρίποντο του Γκίκα η διαφορά ανέβηκε στους 5 πόντους (21-26) στο 13’. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 26-26 στα μισά του δεκαλέπτου κι εν συνεχεία πέρασαν μπροστά στο σκορ (28-26). Ο Γλυνιαδάκης ισοφάρισε αμέσως σε 28-28, αλλά το Λαύριο με τρίποντο έκανε το 31-30 στο 16’. Οι φιλοξενούμενοι, με καλές επιλογές στην επίθεση, βρέθηκαν ξανά να προηγούνται στο σκορ (33-37) στο 18’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ (36-37).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 40-39, αλλά η απάντηση ήρθε αμέσως από τον Χογκ για το 40-41 στο 24’ και στη συνέχεια από τον Κασελάκη, ο οποίος έκανε το 40-43. Το Λαύριο αντεπιτέθηκε (42-43), αλλά στα μισά της περιόδου η Κηφισιά με τον Χογκ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 4 πόντους (44-48). Οι «Κηφισιώτες» με καλές επιλογές στην επίθεση ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (44-51) στο 28’. Η τρίτη περίοδος έληξε 49-52 υπέρ της Κηφισιάς.

Με 2 βολές ο Χογκ έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα μας (49-54) στο 31’, αλλά το Λαύριο ισοφάρισε σε 54-54 δύο λεπτά αργότερα. Ο Γλυνιαδάκης, με 4 συνεχόμενους πόντους, έβαλε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ (57-60) στα μισά της περιόδου κι εν συνεχεία ο Γιαννακόπουλος για τους γηπεδούχους μείωσε στον πόντο (59-60). Στο 37’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3 πόντους (65-62), αλλά ο Κασελάκης, με καλάθι και φάουλ, έφερε το ματς σε μια ακόμη ισοπαλία (65-65). Ο Σακελλαρίου με τρίποντο έκανε το 68-65, αλλά ο Κασελάκης μείωσε σε 68-67 στο 38’. Ο Χογκ ισοφάρισε σε 70-70, αλλά το Λαύριο ένα λεπτό πριν λήξει το ματς πέρασε μπροστά (72-70). Το παιχνίδι τελείωσε 74-70 υπέρ του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 49-52, 74-70.

Οι διαιτητές: Καρακατσούνης – Παναγιώτου – Πουρσανίδης

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 6, Γιάνγκ 2, Κρουμπάλι 9, Τσίρος, Κέσελ 7, Σακελλαρίου 8, Νίξον 5, Περράκης, Γιαννακόπουλος 4, Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 9, Μπόλτς 22.

Κηφισιά (Παπαθεδώρου): Στίγκερς 4, Χατζηνικόλας, Γκίκας 3, Πόποβιτς,Σταμάτης 3, Κασελάκης 14,Χρυσικόπουλος,Χογκ 22, Σμιθ 6, Ελ Αμίν 8, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 10.

Οι δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη νίκη. Έγινε ένα παιχνίδι το οποίο το χάρηκε ο κόσμος, είχε πολύ μεγάλη ένταση, πολύ μεγάλο πάθος και πάρα πολύ κόσμο στο γήπεδο. Ήταν ένα παιχνίδι ειδικών καταστάσεων πρώτον γιατί το Λαύριο το ήθελε πάρα πολύ, δεύτερον γιατί υπήρχε το δεδικασμένο με την επανάληψη του παιχνιδιού, το οποίο τελικά κερδίσαμε εμείς και έκανε το παιχνίδι πιο ιδιαίτερο από ό,τι θα ήταν κανονικά.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι καταφέραμε να ματσάρουμε το κίνητρο των παιχτών και όλης της ομάδας του Λαυρίου και να ελέγξουμε το παιχνίδι σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό για πολύ μεγάλο χρονικό σημείο, στο τέλος όμως το Λαύριο έβαλε κάποια μεγάλα σουτ με τον Σακελλαρίου. Ο Μπόλντς πήρε κάποιες κρίσιμες βολές και τις έβαλε, εμείς αντίθετα, ενώ δημιουργήσαμε κάποιες καλές φάσεις, δεν είχαμε αποτελεσματικότητα στο τέλος στα σουτ και για αυτό το Λαύριο κέρδισε το παιχνίδι.

Τους αξίζουν συγχαρητήρια, συγχαρητήρια και στους δικούς μας παίχτες γιατί κάναμε μια πάρα πολύ δυνατή και καλή εμφάνιση και ο στόχος μας είναι, είναι ξεκάθαρο αυτό, να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο να παλεύουμε καθημερινά στην προπόνησή μας και στα παιχνίδια του Σαββάτου. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στο Λαύριο».

Ο παίκτης της Κηφισιάς Νίκος Γκίκας, τόνισε:

«Γνωρίσαμε την ήττα σήμερα σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Το Λαύριο το ήθελε πολύ πιστεύω και εμείς δείξαμε ότι το θέλουμε πολύ το ματς. Κρίθηκε στο σουτ στο τέλος, κάποια λάθη κάποια άστοχα σουτ δικά μας. Ίσως αν είχαμε βάλει σουτ στο τέλος να είχε τελειώσει ισοπαλία η κανονική περίοδος και να διεκδικούσαμε κάτι άλλο στην παράταση».

Πηγή: kifissiabc.gr