Η Κηφισιά το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ

Με 76-73 επικράτησε η ΑΕΚ της Κηφισιάς στη σημερινή (21/2) εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα της Κηφισιάς αγωνίστηκε με πάθος και ενέργεια, διεκδικώντας το ματς μέχρι το τέλος.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, το προσεχές Σάββατο.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της ομάδα εξελίχθηκε ως εξής:

Με 2-1 προηγήθηκε η ΑΕΚ στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, αλλά η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και με τον Γλυνιαδάκη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (4-5) στο 5’. Με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Ελ Αμίν η Κηφισιά παρέμεινε μπροστά στο σκορ (8-11) στο 7’ κι εν συνεχεία με τον Πόποβιτς ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (12-17) στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 12-21 υπέρ της Κηφισιάς.

Η ομάδα μας ανέβηκε τη διαφορά στους 11 πόντους (14-25) στο πρώτο λεπτό της 2ηςπεριόδου, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν διαμορφώνοντας το σκορ σε 18-25 στο 13’. Η ΑΕΚ ψαλίδισε τη διαφορά στους 4 πόντους (27-31) στο 17’, αλλά με τρίποντο του Σταμάτη η ομάδα μας προηγήθηκε ξανά με 7 πόντους (27-34) ένα λεπτό αργότερα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (36-38) στο 19’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ (36-39).

Με τον Στίγκερς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5 πόντους (36-41), αλλά η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι (39-41) κι εν συνεχεία ισοφάρισε σε 41-41 στο 22’. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (45-41) στο 23’ και ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (52-41) στα μισά της περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ (63-46).

Η Κηφισιά μείωσε σε 63-50 στο 31’, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 17 πόντους. Η ομάδα μας μείωσε στους 12 πόντους στα μισά του δεκαλέπτου κι εν συνεχεία οι Χογκ και Γκίκας διαμόρφωσαν το 70-62 στο 36’. Η Κηφισιά μπήκε ξανά στο ματς ψαλιδίζοντας στους 6 πόντους τη διαφορά (70-64). Ο Πόποβιτς έφερε το ματς στους 5 πόντους (72-67), αλλά ο Μαυροειδής ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους υπέρ της ΑΕΚ (74-67) και στη συνέχεια ο Χογκ μείωσε ξανά στους 5 πόντους (74-69). Με τρίποντο του Πόποβιτς η ομάδα μας πλησίασε στο καλάθι (74-72). Το παιχνίδι τελείωσε 76-73 υπέρ των γηπεδούχων.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Ρόσκο Σμιθ λόγω ίωσης.

Τα δεκάλεπτα: 12-21 , 36-39, 63-46, 76-73.

Οι διαιτητές: Φούφης – Παναγιώτου – Γεωργιάδης

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου3, Σάκοτα10, Χέρστον11, Μιλόσεβιτς6, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 10, Μπράουν8, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 13, Μωραϊτης, Μαυροειδής 9.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ, Στίγκερς5, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 13, Σταμάτης 9, Κασελάκης 4, Χρυσικόπουλος, Χογκ 19, Ελ Αμίν 11, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.

Δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Ήρθαμε να παίξουμε απέναντι σε μια ομάδα που έχει αρχίσει να βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει τα ματς βασιζόμενη στην άμυνά της. Έπρεπε να βρούμε τρόπο να ξεπεράσουμε την πίεση που ασκεί η ΑΕΚ στα τελευταία παιχνίδια. Στο πρώτο μέρος πετύχαμε σχεδόν 40 πόντους, με τον τρόπο που εμείς θέλαμε, με δημιουργίες και συνεργασίες. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα της απουσίας του Σμιθ, αλλά βρήκαμε τις λύσεις. Ξέραμε ότι έπρεπε να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε διαφορετική στο τρίτο δεκάλεπτο, μας πίεσε πολύ και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας σε διαφορά 17 πόντων. Ήταν για μας δύσκολο να επανέλθουμε, αλλά παρ’ όλα αυτά βρήκαμε τις δυνάμεις να το κάνουμε. Παίξαμε πολύ καλύτερα στην άμυνά μας, εκμεταλλευτήκαμε την πιθανή χαλάρωση της ΑΕΚ και αν ήμασταν πιο τυχεροί σε κάποια σουτ στο τέλος, θα μπορούσαμε να πάμε τουλάχιστον στην παράταση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Η ΑΕΚ χτίζεται σε βάσεις πρωταθλητισμού και της εύχομαι καλή συνέχεια. Κρατάμε τον χαρακτήρα και το πνεύμα της ομάδας, ακόμη περισσότερο επειδή έχουμε πολλά μικρά παιδιά».

Για τον τραυματισμό του Πόποβιτς ο προπονητής δήλωσε ότι “δέχτηκε μια ακούσια αγκωνιά από κάποιον παίκτη της ΑΕΚ. Έκανε ράμματα και τώρα φαίνεται πως είναι καλά».

Ο παίκτης της Κηφισιάς, Ντάστιν Χογκ, τόνισε από την πλευρά του:

«Η ΑΕΚ είναι πολύ καλή ομάδα. Μπήκαμε επιθετικά, πήραμε ένα γρήγορο προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε νωθροί. Έβαλαν πολλά σουτ, έπαιξαν καλή άμυνα και παρότι προσπαθήσαμε στην τέταρτη περίοδο, δεν τα καταφέραμε, αφού είχαμε μπει μόνοι μας σε μια μεγάλη τρύπα. Πάντως κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια».