Ήττα για την Κηφισιά στην Πάτρα από τον Απόλλωνα με 73-66

Με 73-66 επικράτησε ο Απόλλων Πατρών της Κηφισιάς στη χθεσινή εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πολύ τη νίκη και κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα μετά τη μέτρια εμφάνιση της ομάδας των Βορείων Προαστίων. Η Κηφισιά κοιτάζει πλέον το επόμενο παιχνίδι με τον Άρη στο Ζηρίνειο.

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΑΕ, κύλησε ως εξής:

Με δίποντο του Κασελάκη η Κηφισιά προηγήθηκε (2-0) στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά με 7-2 στο επόμενο λεπτό. Οι «Κηφισιώτες» με τον Χογκ μείωσαν σε 7-5 κι εν συνεχεία πέρασαν μπροστά (7-8) στα μισά του δεκαλέπτου. Η ομάδα της Κηφισιάς αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους (7-14) στο 8’, αλλά οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν αμέσως τη διαφορά στο καλάθι (12-14). Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (14-14).

Με 2 πόντους του Γκίκα η Κηφισιά πέρασε ξανά μπροστά (14-16), ύστερα από 3 λεπτά χωρίς σκορ και για τις δύο ομάδες. Η Πάτρα πήρε προβάδισμα τριών πόντων (21-18) στα μισά της περιόδου και ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (29-21) στο 18’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 31-27 υπέρ του Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν για το 33-27 στο 23’ και στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (36-27), αλλά ο Στίγκερς μείωσε στους 4 πόντους (36-32) στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 7 πόντους, αλλά ο Κασελάκης απάντησε αμέσως για το 43-38 στο 28’. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Πάτρα να είναι μπροστά στο σκορ (48-41).

Με καλάθι του Σμιθ η Κηφισιά πλησίασε στους 5 πόντους (51-46) στο 31’, αλλά ο Απόλλων ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους (59-48) στο 33’. Με καλάθι και φάουλ του Σμιθ η Κηφισιά μείωσε σε 62-53. Ο Χογκ έφερε το ματς στους 10 πόντους (70-60) και ο Μάρσαλ μείωσε στους 7 πόντους (70-63) στο 38’. Ο Χογκ ψαλίδισε στους 4 πόντους τη διαφορά (70-66), αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν για το τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66.

Οι διαιτητές: Σχινάς – Μάνος – Παντελίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Αργυρόπουλος 5, Βεργίνης 15, Μαστρογιαννόπουλος, Παλμπλάντ 8, Τζαβάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 8, Μέιερ 17, Σάντλερ 7, Νικολόπουλος, Γουντς 11.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 3, Στίγκερς 7, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 1, Σταμάτης, Κασελάκης 11, Χρυσικόπουλος, Χογκ 22, Σμιθ 9, Ελ Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4.

Συνεντεύξεις μετά το παιχνίδι

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε για τον αγώνα:

«Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του. Κέρδισε η ομάδα που το ήθελε περισσότερο και το είχε μεγαλύτερη ανάγκη και αυτό ήταν δεδομένο πριν από την έναρξη του αγώνα. Εμείς δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη συγκέντρωση μας σε υψηλά επίπεδα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνουμε πάρα πολλά λάθη, αρκετά από αυτά αβίαστα και να μην έχουμε καλές επιλογές στην επίθεσή μας.

Είχαμε 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, χαμένες βολές και λέι απ και παρόλο που καταφέραμε να κρατήσουμε τον Απόλλωνα στους μέσους όρους που έχει στην επίθεση, ήμασταν μόνο 4 πόντους πίσω. Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να εχουμε καλύτερη εικόνα πάλι στην επίθεσή μας. Είχαμε κακή δημιουργία, δεν εκματελλευτήκαμε τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που πήραμε, χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια και σε συνδυασμό με την αστοχία μας από το τρίποντο, ήρθε η ήττα.

Θα έλεγα ότι προσαρμοστήκαμε αρκετά σε κάποια πράγματα που προσπαθούσε να δημιουργήσει ο Απόλλωνας, αλλά επαναλαμβάνω ότι παιχνίδι κρίθηκε από τη δική μας κακή επιθετική ημέρα, στο κομμάτι των λαθών και των άστοχων σουτ. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα και τον κόουτς και συγχαρητήρια για τη νίκη».

Ο παίκτης της Κηφισιάς Ζερμέιν Μάρσαλ είπε: «Πιστεύω ότι έπρεπε να παίξουμε καλύτερα στην άμυνα, έπρεπε να τους σταματήσουμε επιθετικά και να πάρουμε ριμπάουντ. Κάναμε αρκετά λάθη και αυτό μας πόνεσε, ειδικά στο πρώτο μισό».