“Δεν έφθασαν στην πηγή” του τελικού οι Έφηβοι του Πανερυθραϊκού

Δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι του Πανερυθραϊκού απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης στον πρώτο ημιτελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων και γνώρισαν την ήττα με 3-2.

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά πάλεψε σκληρά το δεύτερο, το οποίο έφθασε στο 19-16 υπέρ της, πριν η Πολίχνη γυρίσει το παιχνίδι και το πάρει με 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο Πανερυθραϊκός, με πολύ καλό μπλοκ, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους αντιπάλους του και έκανε το 1-2.

Στο 4ο σετ “έσπασαν καρδιές” με τον Πανερυθραϊκό ενα πηγαίνει μπροστά με 2-3 πόντους, αλλά τον Πήγασο να ισοφαρίζει σε 16-16. Εκεί ανέλαβε τα ηνία ο Σοφοκλής Βήτας, ισοφαρίζοντας τα σετ για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Στο τάι μπρεικ, ωστόσο, ήταν ο Πήγασος Πολίχνης που μπήκε πιο ορεξάτα και, με καλό σερβίς αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε εύκολα το σετ, πανηγυρίζοντας τη νίκη – πρόκριση.

Από τον Πανερυθραϊκό διακρίθηκαν οι Λαρσινός, Μπαλούγιας, Χατζηγεωργίου και Σοφοκλής Βήτας.

Αύριο ο Πήγασος θα αντιμετωπίσει την Ε.Α. Πατρών και ο Πανερυθραϊκός τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Τα σετ: 3-2 (25-11, 25-23, 18-25, 20-25, 15-6)

ΠΗΓΑΣΟΣ (Κουτουνίδης): Χρηστάκος 5 (1/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αντύπας 22 (17/39 επ., 3 άσοι), Σταυρίδης 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 29% άριστες), Καπετανίδης 27 (22/49 επ., 5 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Ιωαννίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κουκουμάκας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας -λ (51% υπ. – 29% άριστες) / Κουτουνίδης, Δημητρακούδης 1 (1 άσο), Μωυσίδης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ρουσσάκης): Βήτας 12 (8/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σεβδαλής 7 (5/11 επ., 2 άσοι), Βήτας Γ. 3 (3/7 επ., 33% υπ. – 00% άριστες), Χατζηγεωργίου 9 (5/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπαλούγιας 18 (15/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Μάρκου 8 (8/33 επ.), Βελούδης -λ (65% υπ. – 45% άριστες) / Φιλιπποπουλίτης, Λαρσινός 12 (10/21 επ., 2 άσοι, 54% υπ. – 21% άριστες), Παπάζογλου.

Δηλώσεις προπονητών μετά τον αγώνα

Στέλιος Κουτουνίδης: «Το παιχνίδι κρίθηκε στην ψυχολογία που είχαμε στο τελευταίο σετ. Μπήκαμε δυνατά και πήραμε εύκολα το 1-0 σετ και πιο δύσκολα το 2-0. Στη συνέχεια μας πίεσε ο αντίπαλός μας, και μας ισοφάρισε σε 2-2. Στο τάι μπρέικ όμως δείξαμε ότι το θέλαμε περισσότερο και νομίζω ότι δίκαια πήραμε τη νίκη.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και στην άλλη ομάδα για την προσπάθειά της. Πλέον κοιτάζουμε τον τελικό. Θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου και στην ομοσπονδία για τη διοργάνωση του τουρνουά και είμαι σίγουρος ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά».

Γρηγόρης Ρουσάκης: «Ο αγώνας κρίθηκε στο 1ο σετ όπου δεν μπήκαμε όπως έπρεπε. Έπρεπε να είχαμε μπει πιο δυνατά για να διεκδικήσουμε τη νίκη. Παρ΄ όλα αυτά στη συνέχεια ισορροπήσαμε την αναμέτρηση και ισοφαρίσαμε, όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη λόγω απειρίας σε τέτοια παιχνίδια.

Είμαι υπερήφανος γι΄ αυτούς τους παίκτες, είμαστε ομάδα 5,5 μηνών και τους αξίζουν τα μπράβο. Φυσικά μας ενδιαφέρει και ο αυριανός αγώνας».