Σημαντικό βήμα παραμονής για τον Πανερυθραϊκό στην Α2 Βόλεϊ

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α2 Ανδρών πέτυχε ο Πανερυθραϊκός μετά τη νίκη του, με 3-2 σετ, επί της Καλαμάτας 80, για την 20ή αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, δύο στροφές πριν το τέλος, βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς, αντιμετωπίζοντας τις επόμενες δύο αγωνιστικές την Ε.Α. Πατρών εκτός έδρας (9/4) και την Ολυμπιάς εντός έδρας (16/4).

Στα τρία πρώτα σετ δόθηκαν σημαντικές μάχες, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τα δύο πρώτα με το ίδιο σκορ (25-21), ενώ το τρίτο το πήραν οι φιλοξενούμενοι με 25-23. Με ακόμη μεγαλύτερο… αέρα, οι παίκτες της Καλαμάτας πήραν και το τέταρτο σετ με 25-13, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια και στέλνοντας τους γηπεδούχους στο τάι μπρέικ. Ωστόσο, εκεί οι παίκτες του Πανερυθραϊκού έδειξαν χαρακτήρα και “καθάρισαν” το σετ με 15-12.

Πανερυθραϊκός (Χατζηπέρρος): Παπαδέας, Κωστόπουλος Γ., Χατζηγεωργίου, Σπανός, Αριστόπουλος, Κωστόπουλος Α., Μπαρούτας (λ) / Καραγιώργος, Τραπεζουντίδης, Δανιάς, Σεβδαλής,
Καλαμάτα 80 (Δημητρακόπουλος): Αποστολόπουλος, Κωτσάκης, Μάνα, Μανιατέας, Μπλάουελ, Κακαλέτρης, Εξαρχέας (λ) / Μπουσούνης,