“Κατοστάρα” της Κηφισιάς στο Ρέθυμνο

Μεγαλειώδης επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά που… καθυπόταξε με 100-88 το Ρέθυμνο, στο Ζηρίνειο, για την 24η αγωνιστική της Α1.

Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και μετά από τριάμισι λεπτά αγώνα προηγούνταν με επτά πόντους (2-9), οι “Κηφισιώτες” δεν άργησαν να πάρουν τα… ηνία στα χέρια τους και αρχικά να πλησιάσουν και στη συνέχεια να προσπεράσουν, κάνοντας με τον Σμιθ το 15-14 περίπου δύο λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρισκόταν μπροστά με δύο πόντους (20-18).

Οι “Κρητικοί” αντιστάθηκαν και στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, αλλά από το 17΄ και μετά, η Κηφισιά άρχισε να παίρνει διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους πριν από την ανάπαυλα (45-32).

Στην τρίτη περίοδο, με “αιχμή του δόρατος” Ελ- Αμίν (πέτυχε 25 πόντους, μάζεψε δύο ριμπάουντ, και μοίρασε δύο ασίστ), οι γηπεδούχοι έφθασαν τη διαφορά μέχρι και στους 19 πόντους (69-50), περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου. Ωστόσο, το Ρέθυμνο αντέδρασε μερικώς και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -13 (71-58).

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατήρησε τη διαφορά πόντων, και κατά διαστήματα, μάλιστα, την αύξησε στους 20 πόντους (81-60, 6,56’’ πριν από το τέλος).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων περιγράφει ως εξής τον αγώνα στην επίσημη ιστοσελίδα της:

Με 100-88 επικράτησε η Κηφισιά του Ρεθύμνου στη σημερινή(26/3) εντός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα μας, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, πήρε το  αποτέλεσμα  (το ρεκόρ της είναι  115-79 επί των Τρικάλων) ωστόσο δεν κάλυψε τη διαφορά του πρώτου γύρου με τους «Κρητικούς». Η Κηφισιά κοιτάζει το προσεχές ματς με τον Κολοσσό στη Ρόδο που σε περίπτωση νίκης τη στέλνει απευθείας στα playoffs.

Το παιχνίδι

Με καλάθι του Γλυνιαδάκη η Κηφισιά προηγήθηκε στο σκορ ( 2-0), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 κι εν συνεχεία ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (2-9) στο 4’. Ο Χογκ μείωσε σε 6-10 και ο Στίγκερς έφερε το ματς στον πόντο  (9-10) στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Ελ Αμίν έβαλε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 11-10. Η πρώτη περίοδος έληξε 20-18 υπέρ της Κηφισιάς.

Με τον Κασελάκη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 πόντους (22-18) στο 11’. Το Ρέθυμνο μείωσε στο καλάθι (22-20) κι εν συνεχεία ισοφάρισε σε 22-22 στο 14’. Οι γηπεδούχοι με  σκορ από τους Γκίκα και  Ελ Αμίν προηγήθηκαν με 7 πόντους (33-26) στο 18’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα μας να είναι μπροστά στο σκορ με 45-32.

Ο Γλυνιαδάκης αύξησε τη διαφορά στους 15 πόντους (47-32) στο 21’ κι εν συνεχεία οι Κασελάκης και Ελ Αμίν σκόραραν στο επόμενο λεπτό για το 54-32. Η Κηφισιά διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας σε όλο το δεκάλεπτο, έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα μας να προηγείται με  13 πόντους (71-58).

Το Ρέθυμνο μείωσε στους 11 πόντους (71-60) στο 31’, αλλά ο Γλυνιαδάκης ανέβασε τη διαφορά (73-60) στο επόμενο λεπτό. Οι Ελ Αμιν και Γλυνιαδάκης  διαμόρφωσαν το 81-60  στο 34’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 16 πόντους στα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά η Κηφισιά αντέδρασε πολύ καλά στην αντεπίθεση του Ρεθύμνου, διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Οι γηπεδούχοι πήραν το αποτέλεσμα με 100-88.

Για την Κηφισιά εκτός  δωδεκάδας έμεινε ο Ζερμέιν Μάρσαλ.

Δεκάλεπτα: 20-18, 45-32, 71-58, 100-88

Κηφισιά (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Χογκ 12, Ελ – Αμίν 25 (4), Γλυνιαδάκης 15, Σμιθ 4, Στίγκερς 6 (2), Γκίκας 11 (3), Πόποβιτς 2, Κασελάκης 9, Χρυσικόπουλος 16 (2)

Ρέθυμνο (Τ. Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5 (1), Μέιντεν 10 (1), Σάφτενααρ 13 (1), Χάροου 16 (3), Στόουν 11 (2), Ντελινινκάιτις 9 (1), Γιαννόπουλος 15 (3),  Τσακαλέρης, Κάρτερ 20

Δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν σήμερα. Ο κόσμος που ήρθε μας βοήθησε πάρα πολύ και τον ευχαριστούμε για αυτό. Ευχαριστήθηκε μπάσκετ, είδε πολύ ωραίο θέαμα κι από τις δυο ομάδες. Εμείς παίξαμε πολύ καλά για 20 λεπτά και στις 2 πλευρές του γηπέδου. Θα έλεγα ότι στο δεύτερο ημίχρονο, πάνω στον ενθουσιασμό της καλής μας απόδοσης, χαλαρώσαμε στην άμυνα με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να υπάρχει καλάθι σε κάθε κατοχή και από τις δύο ομάδες. Όμως, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την προσπάθειά μας.

Είναι σημαντικό ότι κοιτάζοντας κάθε βδομάδα στο βάθος του πάγκου βρίσκουμε παιδιά που μπορούν να βοηθήσουν. Σήμερα ο Χρυσικόπουλος που κλήθηκε να παίξει σημαντικό ρόλο και έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ο Σταμάτης, σε άλλα ματς είναι ο Πόποβιτς. Είναι πολύ μεγάλη η χαρά μας που νέα παιδιά αρπάζουν τις ευκαιρίες και δικαιώνουν τον εαυτό τους πάνω απ΄ όλα για την προσπάθεια που κάνουν και την ομάδα που τους εμπιστεύεται. Έχουμε ακόμα δυο παιχνίδια, θα συνεχίσουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με αυτό που έχουμε κάνει μέχρι τώρα και θέλουμε να τελειώσουμε με τον ίδιο τρόπο».

Ο παίκτης της Κηφισιάς, Μοχάμεντ Ελ Αμίν, δήλωσε από την πλευρά του: «Παίξαμε καλά, είχαμε προετοιμαστεί όλη την εβδομάδα. Τους εμποδίσαμε να κάνουν το παιχνίδι τους. Τους κόψαμε τον αιφνιδιασμό κι αυτό μας βοήθησε. Όλοι στην ομάδα έκαναν καλό παιχνίδι, έβαλαν σημαντικά καλάθια κι αυτό μας έδωσε το κίνητρο για να πάρουμε τη νίκη».