Παιχνίδι «θρίλερ» με νικήτρια την Κηφισιά στο Ζηρίνειο

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε περισσότερο από δύο ώρες και είκοσι λεπτά ο ΑΟΠ Κηφισιάς κέρδισε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ (25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12) και έκανε το 1-0 σε μία ημιτελική σειρά που προμηνύεται συναρπαστική.

Επόμενος αγώνας την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016, στις 20:30, και πάλι στο Ζηρίνειο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά κάνοντας αρκετά λάθη στο σερβίς. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Ρουμελιωτάκη πέρασαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Ο Φοίνικας με τριπλό μπλοκ πάνω στον Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 9-8, ενώ ο Κάλντγουελ ισοφάρισε σε 11-11.

Ο Τζούλιαν Μπίσετ με μπλοκ άουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 13-12. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στα μισά του σετ με 13-14. Φτάσαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με μπλοκ του Νίκου Παπαγγελόπουλου (16-15).

Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης που έχει επωμιστεί μεγαλύτερο βάρος λόγω της αποχώρησης του Χριστοφιδέλη με πρόβλημα τραυματισμού, με  δύο συνεχόμενες επιθέσεις έδωσε «αέρα» δύο πόντων στους «Κηφισιώτες» (18-16). Άουτ επίθεση του Παπαδόπουλου διαμόρφωσε το 20-17, ενώ ο Πάρις με έξυπνη ενέργεια μείωσε σε 20-18.  Με εκατέρωθεν λάθος σερβίς οδηγηθήκαμε στο 21-19. Ο Παπαδόπουλος με επίθεση στη διαγώνιο μείωσε σε 22-20. Ο Νίκος Παπαγγελόπουλος ακολούθησε τον πασαδόρο βγαίνοντας στην πλάτη και κάνοντας το 24-20. Με επίθεση του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Κηφισιά και Φοίνικας και στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν κάνοντας πολλά λάθη στο σερβίς. ΟΙ δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή της Κηφισιάς και πήραν κεφάλι στο σκορ με 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με άσσο από τον Ντόκιτς ο Φοίνικας αύξησε τη διαφορά στο +3 (6-9).

H Κηφισιά με μπλοκ από τον Μπίσετ μείωσε σε 8-9, ενώ μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Γιοβάνοβιτς διαμόρφωσε το 8-11. Ο Κόντι με επίθεση στη διαγώνιο έκανε το 11-14 για την ομάδα της Σύρου. Ο Κάλντγουελ με επίθεση έστειλε της δύο ομάδες στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16).

Επίθεση από τον Παπαγγελόπουλο και μπλοκ από τον Μπίσετ έφεραν την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 15-16 αναγκάζοντας τον Ντούσκο Νίκολιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο κεντρικός από την Αγία Λουκία με νέο μπλοκ ισοφάρισε σε 16-16 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο. Ο Ντόκιτς σε επίθεση βρήκε αντένα και έτσι οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-16.

Στην καλύτερη φάση του παιχνιδιού ο Κάλντγουελ με επίθεση στην ευθεία έκανε το 17-17, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 18-20. Ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς με ωραία επίθεση μείωσε σε 19-21, ενώ άουτ επίθεση του Ντόκιτς διαμόρφωσε το 20-21. Ο Φοίνικας Σύρου κατέκτησε το δεύτερο σετ με 20-25.

Στην αρχή του τρίτου σετ οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα +2 πόντων (2-4 και 3-5). Επίθεση από τον Γιοβάνοβιτς και άουτ από τον Χαραλαμπίδη έφεραν το παιχνίδι στο 5-5. Υπέρβαση του Ντόκιτς στο φιλέ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 7-6, ενώ άμυνα του Κόβαλτσουκ και επίθεση από τον Ρουμελιωτάκη έφερε το σκορ στο 8-6. Με άσσο του αρχηγού του ΑΟΠΚ Δημήτρη Νικολάκη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9-6.

Με επίθεση στη μικρή διαγώνιο ο Ντόκιτς μείωσε σε 10-8. Λάθος σερβίς από Παπαγγελόπουλο και Κάλντγουελ έφεραν το σκορ στο 12-9. Η διαφορά έφτασε και στο +5 για την Κηφισιά (14-9). Με κόντρα επίθεση στην ευθεία ο Γιοβάνοβιτς διαμόρφωσε το 15-10. Με κερδισμένα μπλοκ άουτ από τους Παπαδόπουλο και Λάππα ο Φοίνικας μείωσε σε 16-13. Ο Νίκος Παπαγγελόπουλος με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 19-15, ενώ επίθεση του Κόβαλτσουκ έδωσε «αέρα» 6 πόντων στην Κηφισιά (21-15). Ο ΑΟΠ Κηφισιάς κατέκτησε στο τρίτο σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-5 με άσσο του Πάρις και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Επίθεση από τον Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Μπίσετ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (10-10). Ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς με επίθεση στη διαγώνιο έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 13-12, ενώ δύο μπλοκ του Παπαγγελόπουλου διαμόρφωσαν το 15-12. Με επίθεση του Χαραλαμπίδη σε πρώτο χρόνο ο Φοίνικας μείωσε 15-13.

Μπλοκ άουτ σε κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη διαμόρφωσε το 17-13 υπέρ του ΑΟΠ Κηφισιάς. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Φέργκιουσον μείωσε σε 18-16, ενώ με κόντρα επίθεση του Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά προηγήθηκε με 20-16. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 22-19, αλλά έκανε «χαρακίρι» και με τρεις χαμένες επιθέσεις έχασε το σετ με 23-25.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με 1-3 και 2-4, η Κηφισιά ισοφάρισε σε 4-4 με τον Κόβαλτσουκ στο σερβίς. Ο Φοίνικας με μπλοκ του Ανδρεάδη πάνω στον Ρουμελιωτάκη βρέθηκε στο +2 (4-6).

Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-8 ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στο Ζηρίνειο. Με μία κόκκινη στους Στεφάνου και Ντόκιτς το σκορ πήγε 8-9, ενώ με άσσο ο Ρουμελιωτάκης ισοφάρισε σε 9-9. Ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς απέναντι σε τριπλό μπλοκ έκανε το 10-9.

Λάθος σερβίς του Ντόκιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΑΟΠ Κηφισιάς με 11-10. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Φέργκιουσον μείωσε σε 12-11, ενώ ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση στην ευθεία έκανε το 13-11. Η Κηφισιά κέρδισε στο τάι μπρέικ με 15-12 και κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Κώστας Αρσενιάδης: Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια. Κάναμε το 1-0, βγάλαμε ψυχή στο γήπεδο. Κάθε μέρα που περνάει μας δίνει και μια επιπλέον δυσκολία, σαν να μας παίζει η τύχη ένα περίεργο παιχνίδι. Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο. Κρατάμε το 1-0 και βλέπουμε.

Ντούσκο Νίκολιτς: Η Κηφισιά έχει το πλεονέκτημα του 1-0, είναι όμως μόνο το πρώτο βήμα. Είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε το προβάδισμα στη σειρά, αλλά τις χάσαμε. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας. Δεν είναι, όμως, δυνατόν να νικήσουμε την Κηφισιά όταν ο διαγώνιος και καλύτερος επιθετικός μας Ντόκιτς κάνει τόσα λάθη. Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσει το επίπεδο απόδοσής του. Στο επόμενο παιχνίδι όλα είναι ανοιχτά. Περιμένω μεγάλη μάχη.