Νίκη στον πόντο και ελπίδα παραμονής για τον Πανερυθραϊκό

Με καλάθι του Γκαϊντάσοφ, πέντε δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης, ο Πανερυθραϊκός κατέβαλε τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 87-86 και ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων για τα play out της Α2 Ανδρών στο μπάσκετ. Πλέον, οι διαφορές των δύο ομάδων θα λυθούν στον «τελικό» της Θεσσαλονίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, οπότε και προηγήθηκαν με 20-24. Κατάφεραν δε να αντέξουν στην πίεση των παικτών του Πανερυθραϊκού, μέχρι και το τέλος του 20λέπτου (34-40). Ένα σερί 6-0 των παικτών του Δημήτρη Χουχουλή στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε την απόλυτη ισορροπία στον αγώνα, καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο στο τέλος του δεκαλέπτου (56-56).

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 33΄ για να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (62-58), αλλά όχι για πολύ, αφού οι φιλοξενούμενοι «ξαπανήραν το πάνω χέρι»την ώρα που ο Πανερυθραϊκός έμοιαζε να «κλειδώνει» την ισοφάριση, προηγούμενος με 76-74. Ωστόσο, στα 7,7΄΄ πριν το φινάλε, με δύο βολές του Λευκαδίτη, ο αγώνας πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στο 42ο λεπτό, η ομάδα της Ερυθραίας ήταν μπροστά με διαφορά τριών πόντων (80-77), αλλά οι Μαχητές δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν (81-81), ενώ απέμεναν 94 δεύτερα. Η δε ψυχραιμία του Λευκαδίτη από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσαν το 85-86, 1 δευτερόλεπτο και 7 δέκατα πριν την εκπνοή. Και κάπου εκεί μέτρησε η κλάση του Γκαϊντάσοφ. Με πέντε δέκατα στο χρονόμετρο, ευστόχησε και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει την παραμονή στον τελευταίο αγώνα, στη Θεσσαλονίκη.

Πανερυθραϊκός-Μαχητές Δόξας Πεύκων 87-86 (76-76 κ.α.)
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 20-24, 34-40, 56-56, 76-76 (κ.α.), 87-86.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Μπάρδας 14 (1), Καλλιανιώτης 5 (1), Πρίτσος 7, Προδρόμου 2, Γιαουρτόγλου 16 (2), Γεωργακόπουλος 4, Σολωμός 19, Αντωνίου 3 (1), Γκαιντάσοφ 9, Σοφρωνάς 6 (2).
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 5, Μπουρδάνος, Γερομιχαλός 4, Ελευθεριάδης 8, Μαυρογιάννης 2, Στόλης 2, Τοπάλης 18 (3), Γράβας 21 (10ριμπ.), Μάρουσιτς 10 (1), Θορστέινσον 10, Λευκαδίτης 6.