Μεγάλη νίκη για τις Αμαζόνες και 2-1 τα παιχνίδια με Παπάγο

Η ομάδα του ΑΟΝΝΕ Αμαζόνες έκαναν χθες ένα μεγάλο βήμα προκειμένου να “σφραγίσει” το εισιτήριο ανόδου στην Α2 Γυναικών Βόλεϊ, κερδίζοντας με 3-1 σετ την ομάδα του Παπάγου, στο κατάμεστο «Στέλιος Καλαϊτζής». Ήταν η πρώτη νίκη για τις Αμαζόνες τη φετινή περίοδο απέναντι στον Παπάγο και τώρα θα βάλουν τα δυνατά τους να “κυριεύσουν” και την αντίπαλη έδρα την ερχόμενη Παρασκευή, προκειμένου να φέρει τη συνέχεια των αγώνων στη Ν. Ερυθραία.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τις γηπεδούχους, καθώς κατάφεραν, στηριζόμενες στο καλό σερβίς τους, να “κλέψουν” το 1ο σετ (26-24), το οποίο χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Παπάγου πίεσε, αναγκάζοντας σε λάθη τις Αμαζόνες, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (22-25).

Από εκεί και πέρα, οι Αμαζόνες πέρασαν σε αντεπίθεση διαρκείας, τελειώνοντας τα επόμενα δύο σετ με 25-18.

Αμαζόνες (Νικολάκης): Βελισσάρη, Αυγοκλύρη, Βαμβακοπούλου, Πολίτη, Νικολάου, Μεντζελοπούλου Ιωσηφίδου (λ)/Μερσιάδου, Διαμαντοπούλου, Παπαγιαννοπούλου

Παπάγου (Πούμπουρας): Φράγκα, Χρυσομάλλη, Μωραϊτίδου, Παπαγιαννοπούλου, Λιουκα, Κάτσικα/Βάσσαλου (λ), Μπιτσοπούλου (λ), Παναγιώτου, Βουτσαρά, Χριστοφορίδου, Χατζησωκράτη, Παναγιώτου