Volley League: Ήττα στο τάι μπρέικ του ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παναθηναϊκό στην τελευταία αγωνιστική

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου (22η) η Κηφισιά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, παρά τα λάθη στο σερβίς, κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ με 25-20 και 25-21, όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν και τελικά να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ με 27-25. Η Κηφισιά έχασε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη όμως δεν κατάφερε να τελειώσει κρίσιμες μπάλες, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα του ο Σύλλογος.

Το τέλος της κανονικής περιόδου βρίσκει την Κηφισιά στην 6η, θέση με 26 βαθμούς και έτσι οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στα play off με τον Παναθηναϊκό (τερμάτισε 3ος) να έχει το πλεονέκτημα έδρας. Να σημειώσουμε ότι στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος θα περάσει η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Παναθηναϊκός πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 5-5. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 8-5, όμως ο Παναθηναϊκός «απάντησε» και ισοφάρισε 8-8.

Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά, με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Λόπαρ στον Ανδρεόπουλο, μπήκε σε «θέση οδηγού» 13-10. Ο Πελεκούδας με άσο έφερε τον Παναθηναϊκό σε «απόσταση αναπνοής» (14-13), όμως Μελλές και Χαντ έκαναν το 16-13.

Στη συνέχεια του σετ με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ η Κηφισιά πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων (19-15), με τον κ. Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο Μελλές μπλόκαρε τον Ράπτη και η Κηφισιά πήρε σαφές προβάδισμα 20-15.

Ο Πανταλέων από τη θέση του σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και έφερε τον Παναθηναϊκό στο -3 (21-18), ενώ λίγο αργότερα ο Λάανε κάρφωσε άουτ για το 22-20. Το μπλοκ των Λόπαρ και Χάντ πάνω στον Ανδρεόπουλο έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά (24-20), το οποίο τελείωσε με άσο ο Ρουμελιωτάκης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο σετ με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς, με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε αρκετά λάθη. Κηφισιά και Παναθηναϊκος εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και έφτασαν μαζί μέχρι το 8-8. Οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με τον Ρουμελιωτάκη προηγήθηκαν 13-8.
Ο Παναθηναϊκός με Πανταλέων και Ράπτη μείωσε 14-13, όμως Χαντ και Μελλές έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (16-13). Ο Παναθηναϊκός, με «αιχμή του δόρατος» τον Ράπτη, έτρεξε σερί 3-0 και ισοφάρισε 16-16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η Κηφισιά αντέδρασε και με επίθεση του Ρουμελιωτάκη πήρε ξανά το προβάδισμα 19-17. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς φτάσαμε στο 21-19 υπέρ της Κηφισιάς, ενώ άουτ από τον Πανταλέων έφερε την Κηφισιά στο +3 (22-19).

Η Κηφισιά ήταν αυτή που έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20, μετά από άουτ επίθεση του Ράπτη. Ο ακραίος του Παναθηναϊκού «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ρουμελιωτάκης από την πάιπ έκλεισε το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Με επίθεση του Πελεκούδα και άουτ επίθεση του Σπυριούνη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε «θέση οδηγού» (7-4) . Στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης με επίθεση διαμόρφωσε το 9-8.

Τα λάθη συνεχίστηκαν στο σερβίς και για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να κρατά το προβάδισμα 14-13. Στην εξέλιξη του σετ πλασέ του Σπυριούνη πήγε άουτ και ο Παναθηναϊκό πήρε «αέρα» τριών πόντων (16-13), με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ. Φιλέ στο σερβίς από τον Γιάκομπσεν και άσος του Χαντ έφεραν την Κηφισιά σε απόσταση αναπνοής (17-16).

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με άσο του Ράπτη προηγήθηκαν 19-16.. Οι γηπεδούχοι με δύο διαδοχικά μπλοκ του Λόπαρ πάνω σε Ανδρεόπουλο και Γιορντάνοφ μείωσαν 23-22, με τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ρουμελιωτάκης με σερβίς στο φιλέ έδωσε στους φιλοξενούμενους δύο ευκαιρίες να τελειώσουν το σετ. Στην επόμενη φάση ο Πανταλέων με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-4, μετά από επίθεση του Γιορντάνοφ και άσο του Ράπτη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ και με μπλοκ του Πελεκούδα στον Χαντ προηγήθηκαν 11-7. Στο σημείο αυτό αποχώρησε ο Γιορντάνοφ με πρόβλημα στο αριστερό πόδι και στη θέση του μπήκε ο Παλαιολόγος.

Μετά από φάση διαρκείας, ο Σπυριούνης με τη… βοήθεια του φιλέ διαμόρφωσε το 13-10. Ο Παναθηναϊκος συνέχισε να έχει τον έλεγχο του σετ και με δύο συνεχόμενους πόντους έφτασε στο +5 (15-10), με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να επιβάλει το παιχνίδι του και να προηγείται με 18-11.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με τους Χαντ και Σπυριούνη να σηκώνουν το επιθετικό βάρος, μείωσε 23-20, αναγκάζοντας τον κ. Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Πανταλέων με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε τετραπλό σετ μπολ στον Παναθηναϊκό. Στην επόμενη φάση ο Παλαιολόγος, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε το 25-20, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν πόντο- πόντο, με την Κηφισιά να φτάνει σε ματς μπολ 14-13, με επίθεση του Σπυριούνη, όμως το σερβίς του Ρούση πήγε στο φιλέ. Κηφισιά και Παναθηναϊκός έχασαν αρκετές ευκαιρίες να τελειώσουν το παιχνίδι και το τάι μπρέικ έφτασε στο 25-25. Εκεί οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι πήραν δύο συνεχόμενους πόντους και έφτασαν στη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-21, 22-25, 20-25, 25-27) σε 142′.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 17π. (12/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39%υπ., 24%αρ.), Χαντ 22 (17/38, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Λάανε 2 (1/9, 1 άσσος, 44%υπ.), Λόπαρ 8 (5/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μελλές 6 (2/3, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 55%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος, Ρούσσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος, Σπυριούνης 10 (9/16, 1 μπλοκ, 41%υπ., 24%αρ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π. (3 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοβ 10 (10/23), Ανδρεόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι, 50%υπ., 12%αρ.), Πανταλέων 7 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 30 (24/39, 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 28%υπ.), Πελεκούδας 10 (6/18, 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 64%υπ., 27%αρ.), Γαλλιώτος, Παλαιολόγος 3 (3/6).