Volley League: «Σήκωσε φουρτούνα» στη Σύρο η Κηφισιά – Νίκησε 3-2 τον Φοίνικα

Kαθοριστικής σημασίας νίκη, που τη φέρνει μία «ανάσα» από τη συμμετοχή της στα play off της Volley League, σημείωσε στη Σύρο η Κηφισιά επί του Φοίνικα, με 3-2 σετ (25-23, 25-20, 32-34, 24-26, 15-12).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και λίγο έλειψε να φύγει με το «τρίποντο». Κατέκτησε τα πρώτα δύο σετ, έφθασε τέσσερις φορές σε ματς μπολ στο τρίτο σετ, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι. Ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι έχασε και στο τέταρτο σετ, το οποίο πήραν στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά, με σωστή τακτική και δείχνοντας ψυχικά «αποθέματα», έφτασαν στη νίκη. Η Κηφισιά έφτασε τους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Ηρακλή στην 6η θέση, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να υπερτερεί λόγω καλύτερης διαφοράς πόντων.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φοίνικας ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει την υποδοχή της Κηφισιάς. Με τους Βουλκίδη και Καϊσασλάλο να τελειώνουν επιθέσεις, η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε 7-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Χαντ πλησίασαν στο -1 (7-6).

Οι γηπεδούχοι, με επίθεση του Εβάντρο, πήραν ξανά «αέρα» τριών πόντων 9-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρεκ, με δύο συνεχόμενα μπλοκ, έφερε το σετ για πρώτη φορά στα ίσα, 10-10.

Η Κηφισιά στην επόμενη φάση, με επίθεση του Χαντ, «προσπέρασε» για πρώτη φορά με 10-11. Με διαδοχικά λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες το σκορ διαμορφώθηκε 13-14 για την αθηναϊκή ομάδα.

Στη συνέχεια του σετ ο Φοίνικας «έτρεξε» σερί 3-0 και πέρασε ξανά μπροστά με 16-14, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και με επίθεση του Φινλανδού διαγώνιου έφτασαν στο +3 (18-15).

Η Κηφισιά, με «αιχμή του δόρατος» τον Χαντ, έφτασε ξανά στο -1 (18-17), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να ισοφαρίζει ξανά 20-20, μετά από μπλοκ του Σπυριούνη, με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά μπήκε με «πατημένο γκάζι» μετά το τάιμ άουτ, καθώς ο Χαντ με «κεραυνό» από τη θέση του σερβίς και στη συνέχεια κόντρα επίθεση του Σπυριούνη πήρε προβάδισμα δύο πόντων 22-20.

Με το σκορ στο 23-21 ο Νίκος Ζαλμάς προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βάζοντας τον Μπέλο και τον Ρούση στη θέση του Νικολάκη και του Χαντ. Ο έμπειρος διαγώνιος με επίθεση έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Ο Φοίνικας «έσβησε» το πρώτο , όμως ο Λόπαρ, με επίθεση, διαμόρφωσε το 25-23 για την Κηφισιά.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά με την ψυχολογία στα ύψη ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ. Μετά το αρχικό 3-3, ο Χαντ, με δύο συνεχόμενες επιθέσεις, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων με 5-3. Ο προπονητής του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ. Αυτό δεν επηρέασε καθόλου τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με επιθέσεις από τους Χαντ και Σπυριούνη έφτασαν στο +4 (8-4).

Στην εξέλιξη του σετ ο Ρουμελιωτάκης «πήρε το όπλο του». Κόντρα επίθεση και στη συνέχεια άσος έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στην Κηφισιά, 12-6, στα μέσα του σετ. Η ομάδα των Κυκλάδων ανέβασε την απόδοσή της και με πόντους του Καϊσασλάλο μείωσε 12-8, ενώ στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Παπαδόπουλου διαμόρφωσε το 13-10.

Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με δύο συνεχόμενους πόντους έφτασε ξανά στο +5 (16-11). Ο Φοίνικας έβγαλε «πείσμα» στο γήπεδο και με συνεχόμενα μπλοκ από τους Εβάντρο και Φίλιο μείωσε 16-14, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Το τάιμ άουτ «απέδωσε καρπούς» στην Κηφισιά, καθώς με δύο συνεχόμενους πόντους από Λόπαρ και Χαντ πήρε ξανά διαφορά ασφαλείας 19-15.

Στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης με επίθεση έκανε το 22-17. Η Κηφισιά έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ μετά από σερβίς του Βουλκίδη στο φιλέ 24-19. Ο Εβάντρο με επίθεση «έσβησε» το πρώτο σετ μπολ των φιλοξενούμενων, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Καϊσασλάλο πήγε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ του αγώνα Φοίνικας και Κηφισιά πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11, διάστημα κατά το οποίο βρέθηκαν 11 φορές ισόπαλες. Σε εκείνο το σημείο άουτ επίθεση του Καϊσασλάλο και μπλοκ του Λόπαρ έδωσαν στην Κηφισιά το προβάδισμα 13-11, με τον προπονητή της Σύρου να καλεί τάιμ άουτ.

Το αμφίρροπο σετ συνεχίστηκε με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να κρατά με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα μέχρι το 19-17. Σε εκείνο το σημείο επίθεση του Παπαδόπουλου και άουτ του Ρουμελιωτάκη έφεραν τις δύο ομάδες ξανά στα ίσα 19-19.

Ο αρχηγός της Κηφισιάς, Δημήτρης Νικολάκης, με άσο, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του 20-19, με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ιδιαίτερα αποφασιστικοί από το τάιμ άουτ και με τρεις συνεχόμενους πόντους μπήκαν σε «θέση οδηγού», 22-20, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί αυτός τάιμ άουτ με τη σειρά του. Ο Εβάντρο με επίθεση έδωσε διπλό σετ μπολ στον Φοίνικα 24-22.

Ο Σπυριούνης, με δύο συνεχόμενους πόντους, έφερε το σετ στα ίσα 24-24. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα τέσσερις φορές σε σετ μπολ (25-24, 26-25, 27-26, 28-27), όμως ισάριθμες η Κηφισιά βρήκε τη λύση.

Στη συνέχεια ο Χαντ έδωσε το πρώτο ματς μπολ στην Κηφισιά 29-28, όμως ο Καϊσασλάλο ισοφάρισε. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε ακόμα τρεις ευκαιρίες για το παιχνίδι (30-29, 31-30, 32-31), όμως ο Φοίνικας έμεινε «ζωντανός». Ο Καϊσασλάλο έδωσε νέο σετ μπολ στον Φοίνικα 33-32, ο οποίος τελικά το κατέκτησε με 34-32.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε πιέζοντας την Κηφισιά και προηγήθηκε με 7-5. Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσο του Λόπαρ ισοφάρισε 8-8. Εβάντρο με επίθεση και Φίλιο και μπλοκ έδωσαν ξανά «αέρα» δύο πόντων στον Φοίνικα 10-8. Η Κηφισιά με τον Χαντ ισοφάρισε ξανά 10-10, όμως οι γηπεδούχοι, μετά από λάθος του Σπυριούνη, πήγαν ξανά στο +2(12-10).

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι 16-16, μετά από επίθεση του Λόπαρ. Φοίνικας και Κηφισιά πήγαν πόντο-πόντο. Η Κηφισιά «προσπέρασε» 20-19, με κόντρα επίθεση του Σπυριούνη, μετά από καλό σερβίς του Ρεκ. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς φτάσαμε στο 23-22 υπέρ της Κηφισιάς. Ο Καϊσασλάλο με επίθεση ισοφάρισε 23-23 και ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ.
Ο Παπαδόπουλος με επίθεση έδωσε σετ μπολ στην ομάδα της Σύρου 24-23, όμως ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 24-24. Στην επόμενη φάση ο Καϊσασλάλο με μπλοκ έδωσε νέο σετ μπολ στον Φοίνικα 25-24. Στην επόμενη φάση ο Χαντ κάρφωσε άουτ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 26-24.

Στο τάι μπρέικ το σκορ ήταν και πάλι κλειστό, με την Κηφισιά να έχει έναν πόντο προβάδισμα μέχρι το 10-9. Ο Εβάντρο και ο Παπαδόπουλος έκαναν το 11-10 για τον Φοίνικα, αλλά το σερβίς του Σπυριούνη έκανε την ανατροπή. Με άσσο και δύο «πέναλτι» έδωσε σερί 3-0 για το 13-11 και ο Ρεκ με τον Χαντ έκλεισαν τον αγώνα με 15-12.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης