Volley League: Χαμένος και ο δεύτερος ημιτελικός για τον ΑΟΠ Κηφισιάς από τον ΠΑΟΚ

Την ήττα με 3-1 σετ (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) γνώρισε στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League ο ΑΟΠ Κηφισιάς από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη, όμως τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ, αν και βρέθηκε μπροστά με μεγάλες διαφορές, τελικά δεν κατάφερε να τα κατακτήσει, αφού δεν μπόρεσε να τελειώσει κρίσιμες μπάλες, όπως αναφέρει ο ίδιος ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του.

Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-0 στις νίκες και η Κηφισιά καλείται να αντιδράσει προκειμένου να μείνει «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση. Η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα τη Μεγάλη Τρίτη, με την Κηφισιά να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει την υποδοχή της Κηφισιάς και να προηγείται νωρίς 4-2. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντέδρασε και με τον Λάανε στο σερβίς έτρεξε εντυπωσιακό σερί 7-0 και προσπέρασε 9-4. Ο δικέφαλος «απάντησε» και με σερβίς τακτικής κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 . Ο Λόπαρ με επίθεση έβγαλε την Κηφισιά από τη δύσκολη θέση, δίνοντάς της ξανά το προβάδισμα με 12-11.

Στη συνέχεια ο Λάανε με πέναλτι και ο Ρουμελιωτάκης με άσο έφεραν ξανά την Κηφισιά στο +3 (14-11). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το +3 μέχρι το 18-15. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τακουρίδη και στη συνέχεια μπλοκ από τον ίδιο παίκτη, ισοφάρισε 19-19, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το μομέντουμ και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κλαπβάικ και μπλοκ του Τακουρίδη πέρασε μπροστά 22-20, αλλάζοντας τις ισορροπίες στο σετ.
Η αθηναϊκή ομάδα δεν το έβαλε κάτω και με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε 22-22. Μετά από φάση διαρκείας ο Μουαγκουτουτία έδωσε σετ μπολ στον ΠΑΟΚ 24-23, όμως ο Λάανε με κερδισμένο μπλοκ άουτ το «έσβησε». Ο Μουαγκουτουτία με νέο πόντο έδωσε νέα ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να τελειώσει το σετ, κάτι το οποίο έγινε στην επόμενη φάση μετά από άσο του Κλαπβάικ (26-24).

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο σετ και με «όπλο» το ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 6-3, με τον Γιούρι Φιλόποφ να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε «μεταμορφωμένος» και με ένα σερί 4-0 μπήκε σε «θέση οδηγού» 7-6, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Ρεκ με επίθεση και Ρουμελιωτάκης με έξυπνο πλασέ έφεραν ξανά την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 8-7.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 13-11, μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Στην εξέλιξη του σετ η ομάδα των Βορείων Προαστίων με τον Ρεκ στο σερβίς ανέκτησε το προβάδισμα 16-15. Η Κηφισιά κράτησε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και με κόντρα επίθεση του Χαντ πήρε «αέρα» δύο πόντων 20-18, με τον κ. Φιλίποφ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς, όμως η Κηφισιά με Λάανε και Χάντ πήρε τα side out και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ τελείωσε το σετ 25-22.

Με την ψυχολογία στα… ύψη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 5-2, με μπλοκ του Νικολάκη. Το «Κηφισιώτικο» μπλοκ συνέχισε να είναι αποτελεσματικό και η διαφορά έφτασε στο +4 (8-4), με τον κ. Φιλίποφ να παίρνει τάιμ άουτ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων συνέχισε με «πατημένο γκάζι» και έφτασε σε νταμπλ σκορ 12-6.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με άσο του Τακουρίδη μείωσε 12-8. Οι φιλοξενούμενοι δεν «πτοήθηκαν» και με άσο του Νικολάκη πήγαν ξανά στο +5 (17-12). Στη συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν «πείσμα» και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να προσπεράσουν 20-18, με «όπλο» το καλό μπλοκ. Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσο του Παπαδόπουλου ισοφάρισε 20-20.

Δύο διαδοχικά λάθη του Χαντ σε σερβίς και επίθεση και πλασέ από τον Μουαγκουτουτία έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 24-21. Ο Αμερικανός του δικεφάλου με νέο πλασέ διαμόρφωσε το 25-21

Η απώλεια του σετ επηρέασε τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά, οι οποίοι στο τέταρτο σετ μπήκαν «μουδιασμένοι» και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-3. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με μπλοκ του Λόπαρ μείωσε 10-7, αναγκάζοντας τον κ. Φιλίποφ να πάρει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά συνέχισε να «ροκανίζει» την διαφορά και με τον Χαντ πλησίασε στο -2 (12-10), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Ο Όκολιτς με μπλοκ πάνω στον Λάανε έδωσε ξανά «αέρα» τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ, 14-10. Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να «ανεβάζει στροφές» και με τον Ρουμελιωτάκη μείωσε 16-15. Στη συνέχεια ο Όκολιτς με δύο συνεχόμενους άσους έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στον ΠΑΟΚ 19-15, ενώ ο Τακουρίδης με μπλοκ διαμόρφωσε το 20-15.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ματς μπολ 24-17 με επίθεση του Κλαπβάικ. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι έκαναν φιλέ και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.