Εκπληκτικό «διπλό» της Πεύκης επί του Ίκαρου Ν. Σμύρνης

Με ένα τρίποντο – «κεραυνό» του Τσαμπή 38 δεύτερα πριν το τέλος η ουραγός Πεύκη «δραπέτευσε» με το «διπλό» από την έδρα του δεύτερου της βαθμολογίας Ίκαρου Ν. Σμύρνης, έχοντας κερδίσει τον αγώνα με 59-61.

Οι Πευκιώτες είχαν από νωρίς… δείξει τα δόντια τους, και στο ημίχρονο ήταν ήδη μπροστά με 7 πόντους διαφορά (30-37). Ωστόσο, ο Ίκαρος «επέστρεψε» στην τρίτη περίοδο και γύρισε το παιχνίδι, αλλά στην τελευταία περίοδο περιορίστηκε μόλις στους 9 πόντους δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν και να πάρουν την πολύτιμη νίκη.

Το συγκρότημα του Κοντομηνά, παρά τη νίκη, παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 20 βαθμούς, μαζί με τον Ίκαρο Καλλιθέας και την επόμενη αγωνιστική (19/2) θα υποδεχθεί την Ερμιονίδα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-37, 50-45, 59-61
Διαιτητές: Τσάτσης, Παπαδόπουλος Χρ.
Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 3, Γραμματικός 15 (3), Βούζας 11 (1), Δορκοφίκης 9, Μιχαλόπουλος 6, Δαρμογιάννης 6, Παπαδάκης 9 (2), Κανάς, Πασπαλάς.
Πεύκη (Κοντομηνάς): Πατωνίδης 2, Τσαμπής 22 (3), Κυριαζόπουλος 6 (2), Χασάπης, Κεχρής, Μελάς 6 (1), Σημαιόπουλος 9, Κουκάκης 6, Τάγαρης 10.