Στον τελικό η Πεύκη με… έπαθλο την άνοδο στην Α2

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Α.Ο. Πεύκης κέρδισε τον Αμύντα με σκορ 54-49 στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του Πρωταθλήματος Α΄ ΕΣΚΑ Γυναικών που διεξήχθη στον Υμηττό. Έτσι για πρώτη φορά ομάδα της Πεύκης είναι στον τελικό και αγωνίζεται για την άνοδό της στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Αντίπαλος της θα είναι η Αγία Παρασκευή (ΓΣΑΠ) και το παιχνίδι θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 20 Απριλίου 2015, στις 21:30, στο Κοντόπευκο Αγίας Παρασκευής, έδρα του ΓΣΑΠ.

Το παιχνίδι θα κριθεί στις τρεις νίκες, αλλά η ομάδα της Πεύκης έχει το πλεονέκτημα με τις δύο νίκες που πέτυχε στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος, οπότε της χρειάζεται μόνον μία νίκη για να πάρει την άνοδο στην Α2.

Το παιχνίδι με τον Αμύντα ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο γι΄ αυτό και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 29-26 υπέρ της Πεύκης, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει μία διαφορά στο σκορ και να την κρατήσει έως το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 19-10, 26-29, 36-41, 49-54

Διαιτητές: Σκούτας, Χρηστίδης Π.

AMYNTAΣ (Δρακάκη – Λιάκου): Ντάνου Μ. 4, Ντάνου Λ. 4, Αθανασούλια 11 (1), Μαργώνη 10, Τσιμτσιλή 5 (1), Λουκοπούλου 2, Πατέρα, Τσαγκαράκη 12, Μπότση.

ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς – Ψυχουντάκης): Κεμαβόρ 11 (2), Τσουμάνη 10, Χαϊκάλη 5, Πετυχάκη 11, Γαλιατσάτου 8 (1), Κουρέτση 4, Καλαντζή, Γιακουμάτου 3 (1), Βλάχου 2, Ψωμά , Μονογιού, Παπάδη.